Zamiast trzymania pieniędze w banku inwestycja w nieruchomości? "Tak niskich odsetek nie było nigdy"

Trzymać pieniądze w banku, czy zdecydować się na np. zakup mieszkania? Przed takim wyborem staje coraz więcej oszczędzających. Oprocentowanie lokat bankowych wciąż bowiem spada, a inwestycje w nieruchomości mogą przynieść kilkuprocentowy zysk.

Nieruchomości mogą wydawać się coraz bardziej kuszącą inwestycją dla tych, którzy mają oszczędności. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski wynika bowiem, że oprocentowanie lokat bankowych zakładanych w grudniu było na wyjątkowo niskim poziomie. - Tak źle jeszcze nie było - przyznaje w komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expander.

Rekordowo niskie odsetki. Oszczędzający zaczną kupować nieruchomości?

Ekspert, cytowany przez TVN24, wyliczył, że średnie oprocentowanie lokat wyniosło w ostatnim miesiącu minionego roku zaledwie 1,21 proc. W listopadzie było wyższe - wynosiło 1,31 proc.

Oprocentowanie lokat bankowych względem stopy NBPOprocentowanie lokat bankowych względem stopy NBP Źródło: Expander

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku oprocentowania lokat firmowych. Spadły one o 0,17 punkt procentowego - z poziomu 1,05 do 0,88 proc. Trzymanie pieniędzy w bankach przynosi więc firmom mniej niż procent. - "Tak niskich odsetek nie było jeszcze nigdy w historii" - zaznaczył Sadowski.

100 tys. zł w banku przynosi niespełna tysiąc złotych zysku. Mieszkanie nawet kilka procent

Firma doradcza HRE Investments wylicza, że z 100 tys zł. powierzone bankowi - po odliczeniu podatku - przynosi niespełna tysiąc złotych zysku. Inwestowanie w nieruchomości może być znacznie bardziej korzystne. Jak już informowaliśmy w zależności od modelu, inwestor może liczyć na zysk od 3 proc. do nawet kilkudziesięciu procent w niektórych przypadkach.

Do inwestowania w nieruchomości mogą zachęcać też deklaracje Rady Polityki Pieniężnej. Ogłosiła ona, że nie zamierza podnosić stóp procentowych do końca swojej kadencji, czyli do końca przyszłego roku. A to właśnie stopy procentowe są jednym z kluczowych czynników odpowiadających za wysokość comiesięcznej raty.

Co zatem powstrzymuje inwestorów przed masowym "rzuceniem się" na nieruchomości? Lokata po odliczeniu inflacji, która w grudniu wyniosła 3 proc., zysku w zasadzie nie przynosi. Bank może się dla wielu okazać bezpieczniejszą przystanią dla pieniędzy niż mieszkanie, dom, biuro czy magazyn. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się po prostu z większym ryzykiem.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (82)
Zamiast trzymać pieniądze w banku rzucą się na nieruchomości? "Tak niskich odsetek nie było nigdy"
Zaloguj się
 • pilotpirx2

  Oceniono 26 razy 20

  Przed lokowaniem w nieruchomości powstrzymuje chore prawo gdzie pełnia praw cieszy się najemca a wynajmujący nie ma żadnych praw.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 26 razy 20

  Niestety rząd pozwala bankom na tak niskie odsetki. Zamiast klientom banki maja wypłacać rządowi raket w postaci podatku bankowego. Dzięki niskiemu oprocentowani lokat, lepiej sprzedają się obligacje rządowe - dodatkowy zysk dla rządu. Prym w obniżaniu oprocentowania lokat wiodą banki państwowe (rządowe).

 • iremus

  Oceniono 20 razy 12

  To ilustruje jak potężne są zyski banków . Czy można takie "instytucje" nazywać jeszcze bankami ? Przecież to są firmy lichwiarskie.

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 11

  kolesie dudy okradają Polaków.

 • maurr

  Oceniono 25 razy 7

  Jak widać zaraz pęknie bańka mieszkaniowa i trzeba jeszcze ludzi ponapędzać, żeby kupili. A odnośnie lokat. Cóż ja założyłem dziś na 3% więc dane z artykułu nieco nieaktualne.

 • mjuhbun

  Oceniono 5 razy 5

  Biura nieruchomości skupują mieszkania i wynajmują Ukraińcom.

 • jonkasta

  Oceniono 5 razy 5

  to skandal, ze dalej istnieje podatek Belki , miałbyc tylko przez chwile za pomoc dla zlikwidowania dziury Bauca, a on dalej istnieje. NBP, KNF to mafia a nie kontrola nad bankami. Odkad Glapinski zarzadza NBP to cały czas oprocentowanie prawie zerowe.

 • jasio1231

  Oceniono 5 razy 5

  Spokojnie, nireruchomosci wolno sie sprzedaja, kiedy potrzebna jest kasa. A przy wynajmie trzeba bardzo uwazac. Straty moga byc duze…..
  Sa przeciez alternatywne formy inwestycji, np. gielda (nie koniecznie warszawska, raczej nowojorska), cala gama metali szlachetnych od srebra, przez zloto, platyne, pallad czy rod, a dla bardziej wyrafinowanych inwestorow zbiory sztuki czy brylanty Czyzby autorzy o tym zapomnieli?

 • robert.kwi

  Oceniono 4 razy 4

  Trzymanie w banku przy takiej inflacji i stopach to bez sens na maksa, kupowanie mieszkania po obecnych cenach też jest już mocno ryzykowne. Obecnie jeszcze działki budowlane w rozsądnych odległościach mają dobre ceny ale walec już jedzie i średnio dwa lata po mieszkaniach działki startują co już widać. Ogólnie też pojawił się duży ruch a to oznacza, że pewnie za rok dwa będzie tak samo opłacalny taki zakup jak teraz kupno mieszkania w dalekiej dzielnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX