Koronawirus uderza w rynek nieruchomości. Podobny kryzys wybuchł po masakrze na placu Tiananmen

Rynek nieruchomości, zdaniem jednego z chińskich analityków ekonomicznych najważniejszy sektor tamtejszej gospodarki, stoi w obliczu kryzysu. Koronawirus paraliżuje transakcje, sprawia, że pojawia się ryzyko znaczącego spadku PKB. Chiny podobny kryzys widziały w latach 90., po masakrze na placu Tiananmen.

>>> Zobacz też: Koronawirus to prawdziwe ludzkie dramaty. Nie tylko na rynku nieruchomości

Zobacz wideo

Koronawirus zaczyna mieć druzgoczący wpływ na chiński rynek nieruchomości i całą tamtejszą gospodarkę. Wedle niektórych ekonomistów cytowanych przez "Financial Times" kryzys wywołany nagłym pojawieniem się choroby może stłamsić wzrost PKB kraju do poziomu 4 proc.

Z europejskiej perspektywy taki wynik wydaje się imponujący, warto jednak przypomnieć, że produkt krajowy brutto Chin w roku 2019 rósł o aż 6,1 proc. Poniżej czterech procent współczynnik spadł ostatnio w latach 90., po masakrze na placu Tiananmen - stwierdza najstarszy ekonomiczny dziennik świata.

Potencjalni kupcy zostają w domach. Są przerażeni

Chińczycy czekają na rozwój wydarzeń. Wolą też nie ryzykować zbędnych podróży i wizyt, w wielu regionach są one wprost zakazane. W związku z tym w stu chińskich miastach firmy specjalizujące się w sprzedaży nieruchomości zamknęły biura. - Ludzie z pieniędzmi są śmiertelnie przerażeni - wyjaśnia w rozmowie z "FT" Tina Yu, agentka nieruchomości z Pekinu.

Larry Hu, szef jednej z chińskich firm analitycznych podkreśla z kolei, że rynek nieruchomości doszedł do punktu zwrotnego, zanim jeszcze uderzył wirus. W jego ocenie sektor jest najważniejszy dla całej chińskiej gospodarki - Jeśli epidemia się nasili, potencjalni kupcy zostaną w domach - stwierdził.

Hongkong niemal zamroził transakcje

Niepokojące sygnały płyną też z Hongkongu. Tamtejsi eksperci przewidują, że koronawirus może zmniejszyć sprzedaż domów w lutym o nawet 80 proc. Na szczęście część analityków przewiduje, że załamanie będzie mieć charakter krótkotrwały, kiedy sytuacja wróci do normy rynek odżyje. Powodem jest olbrzymi popyt.

To jednak nie jest pewne. Wciąż nie ma bowiem potwierdzenia, że zagrożenie koronawirusem minęło - robotnicy mają wrócić do fabryk w poniedziałek 10 lutego, pracę w tym terminie powinny też rozpocząć biura. Łańcuch dostaw towarów został już jednak zaburzony. Poza tym kryzysu obawia się teraz branża turystyczna i hotelarska. Do tego dochodzi jeszcze blokada informacyjna - nie możemy mieć pewności, jaka naprawdę jest sytuacja w Chinach. Najbliższe dni pokażą, czy są podstawy by sądzić, że sytuacja w regionie wraca do normy.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl.

Więcej o:
Komentarze (21)
Koronawirus uderza w rynek nieruchomości. Podobny kryzys wybuchł po masakrze na placu Tiananmen
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 5 razy 5

  Jak PKB spadnie do 4% dzisiejszego, to ludzi już nie będzie, bo wymrą z głodu!

 • silthor

  Oceniono 18 razy 4

  "może stłamsić PKB kraju do poziomu 4 proc."

  Znaczy, co? Zdaniem dziennikarza PKB Chin spadnie o 96 proc? Czy może jednak chodziło o to, że wzrost chińskiego PKB spadnie do 4 proc. w skali roku, co wciąż jest wynikiem, którym chętnie chwalą się władze w chociażby Polsce. Więc co to za kryzys, skoro PKB ma wzrosnąć o naprawdę sporo (choć jest to oczywiście znacznie mniejszy wzrost niż Chiny notowały w ostatnich 25 latach)

 • marykownow

  Oceniono 4 razy 2

  A co u nas??? Był ten student 30 letni, co wrócił z Chin i zemdlał na lotnisku w Szczecinie. Była dwulatka Chinka w Warszawie z podejrzeniem coronawirusa. Czemu nikt nie podaje wyników ich testów. Woda w usta z tematem.

 • dante_waw

  Oceniono 8 razy 2

  Co tam umierajacy ludzie.... rynek nieruchomosci dostanie zadyszki i to jest tragedia.... to mowilem ja Marek Wielgo portal domiporta ....

 • szmondak

  Oceniono 3 razy 1

  no to komuna w Chinach pada. Czas na demokrację, prywatyzację i prawa człowieka

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 1 raz 1

  Hubei: 1795 ozdrowieńców, 871 zgonów, co daje śmiertelność na poziomie 33% (trzydzieści trzy procent).
  Reszta: 1588 ozdrowieńców, 38 zgonów, co daje śmiertelność na poziomie 2,3% (dwa i trzy dziesiąte procent).
  Są tylko trzy możliwości:
  1. Fałszują dane i są w tym bardzo kiepscy.
  2. To nie są te same wirusy.
  3. Osoby, które umierają, z jakiegoś powodu chorują dłużej i później „nabijają licznik".

  Którą obstawiacie? Opcja 2 wydaje się mało prawdopodobna. Opcja 3 - też, ale możliwa. Opcja 1 - tu bym obstawiał, ale to oznacza, że ta choroba zabija 1 na 3 osoby, które znajdą się w szpitalu, mimo 100% opieki medycznej. Ile zabije bez tej opieki - bo za niedługo nikt nie będzie jej w stanie zapewnić na wystarczającą skalę? 1 na 2? I to będzie średnia. A w grupach ryzyka, typu "dorośli mężczyźni", to będzie bliżej 2 na 3. Pomyślcie: 2 na 3 dorosłych mężczyzn martwych. I to jest najbardziej prawdopodobna, nie najmniej prawdopodobna opcja.

  Proszę o poważne odpowiedzi.

 • e50504

  Oceniono 20 razy 0

  Niesamowite są te zbiegi okoliczności, prawda? Wojna handlowa z USA rozkręciła się na dobre a tu nagle wirus.

 • mariannamarii

  Oceniono 4 razy -4

  Dobrze, że kupno i wynajem mieszkania mam z głowy i mogę siedzieć spokojnie w swoim mieszkaniu. Bardzo szybko firma abc dom nieruchomości ogarnęła zarówno znalezienie dla mnie mieszkania, jak i wynajęcie go i wszystkie związane z tym związane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX