Oto pierwsza od wielu lat nowa, warszawska cerkiew - miała wyglądać, jak Hagia Sophia, ale chyba coś nie wyszło

Budowa pierwszej od 100 lat cerkwi w Warszawie dobiega pomału końca. W ostatni weekend zostały poświęcone dzwony i odprawiono liturgię. Budowa cerkwi trwa już pięć lat. W zamyśle architektów budynek miał przypominać muzeum Hagia Sophia, ale nie do końca się udało.

Nowa cerkiew, która powstaje na Ursynowie, jest inspirowana jednym z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie. Budynek różni się od pierwowzoru, nie tylko skalą. 

Hagia Sophia w Warszawie

Cerkiew autorstwa warszawskiego architekta Andrzeja Markowskiego wzorowana jest na konstantynopolitańskim muzeum Hagia Sophia. Oczywiście, w dużo mniejszej skali. Budynek mierzy 36,9 metrów długości oraz 30 m szerokości. Pełna wysokość budynku (wraz z kopułą) wyniesie ponad 21 metrów wysokości. Natomiast oryginał jest ponad dwukrotnie większy - mierzy aż 55 metrów wysokości, z kolei plan centralny rozciąga się 71 m na 77 metrów. 

PorównaniePorównanie domiporta.pl

Inspiracja słynnym zabytkiem jest widoczna gołym okiem. Bryła i rozkład przypominają turecki zabytek, ale od razu widać zastosowanie zupełnie innych materiałów budowlanych i brak wielu elementów dekoracyjnych. 

W konstrukcji z Ursynowa brakuje również charakterystycznych czterech wież, czyli tzw. muzułmańskimi minaretów. Ich brak akurat jest całkowicie zrozumiały, ponieważ w oryginale zostały dobudowane do istniejącego wcześniej budynku. Obecne muzeum, było niegdyś świątynią chrześcijańską, następnie zostało przebudowane na meczet. W 1935 roku świątynia została sekularyzowana i stała się muzeum. 

Zobacz wideo

Pierwsza cerkiew od stu lat

Cerkiew pod wezwaniem św. Sofii Mądrości Bożej znajduje się w warszawskiej dzielnicy Ursynów, na osiedlu Dąbrówka. Budowa budynku została rozpoczęta w 2015 roku, gdy patriarcha Konstantynopola poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. 

Cerkiew św. Sofii Mądrości BożejCerkiew św. Sofii Mądrości Bożej wikipedia / Adrian Grycuk

Pierwotnie, ukończenie bryły cerkwi w stanie surowym planowane było na rok 2017, w następnym roku odprawiono świętą liturgię. Drugiego lutego 2020 roku oficjalnie poświęcono osiem dzwonów umieszczonych w dzwonnicy. Budowa zbliża się do końca i już niedługo wierni będą mogli uczestniczyć w sprawowanej eucharystii. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Oto pierwsza od wielu lat nowa, warszawska cerkiew - miała wyglądać, jak Hagia Sophia, ale chyba coś wyszło
Zaloguj się
 • to_jaaa

  Oceniono 58 razy 48

  Serio? Zdziwienie, że w Warszawie nie postawili Hagii Sophii??? No proszę, nie ma minaretów. I zdobień nie ma. Niewiarygodne. Coś nie wyszło.
  Poczytajcie sobie w encyklopedii o Hagii Sophii, a potem narzekajcie - ojejej, coś nie wyszło.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 57 razy 31

  Nie ogarniam, czego wy, czerskie debile, oczekujecie.
  "W zamyśle architektów budynek miał przypominać muzeum Hagia Sophia, ale nie do końca się udało". Toż przypomina - nawet małpa to widzi. PRZYPOMINA wręcz ewidentnie!
  Nie jest to Hagia Sophia, bo Hagia Sophia już istnieje i jedna w zupełności wystarczy. Zaś to jest jakaś warszawska cerkiew, która formą przypomina(sic!) Hagia Sophia.

  Resume: o czym jest ten popie...ny news?
  Co chcecie, dzbany, powiedzieć?

 • america_n_beauty

  Oceniono 39 razy 29

  ALE co nie wyszło w końcu? Bo ja widzę, że ten tekst nie wyszedł autorowi

 • ja5569

  Oceniono 30 razy 26

  Troche Hagie Sophie przypomina. Oczywiscie nie ma minaretow ale trzeba pamietac, ze Hagia Sophia byla zbudowana jako swiatynia chrzescijanska. Minarety dobudowano pozniej, po zdobyciu Konstantynopola przez Turkow.

 • thomkins

  Oceniono 26 razy 20

  Jasne, że nie jest identyczna, bo nie miała być identyczna. A poza tym zdjęcie jest robione od dudy strony.

 • hakatumba

  Oceniono 22 razy 18

  Moim zdaniem to bardzo udany projekt. I niełatwy, bo nawiązując w sposób oczywisty do klasyki i to religijnej łatwo było się potknąć ale tutaj widać talent projektanta. "Coś nie wyszło" jest gołosłowną złośliwością. "Wyszło" i to bardzo przekonująco.

 • tregulex

  Oceniono 24 razy 16

  Autorowi artykułu myli się cerkiew z meczetem. Zgroza.

 • lord-p

  Oceniono 24 razy 16

  wszyscy stażyści pijani w redakcji" Przecież jak byk przypomina Hagię Sofię!

 • 2fat

  Oceniono 16 razy 12

  Chyba Autor chciał dopieprzyć komuś tam. Dobrze że ostatecznie nie ma pretensji o brak minaretów :-D I nie dlatego że są dodatkiem muzułmańskim ale że dodano je później...Że materiały nie te z Konstantynopola?? Czy można napisać coś głupszego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX