To może zmienić polski rynek wynajmu nieruchomości. Twoje mieszkanie... z gwiazdkami niczym hotel

Możliwe, że niedługo szukając noclegu oprócz hoteli oznaczonych gwiazdkami zobaczymy prywatne domy i mieszkania ocenione w taki sam sposób. Wszystko za sprawą platformy Booking.com, która chce ujednolicić system klasyfikacji lokali. W zadaniu pomaga sztuczna inteligencja.

>>> Zobacz także: Izabela Janachowska pokazała luksusowy pokój hotelowy

Zobacz wideo

Osoby, które kupiły mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy, dobrze wiedzą, że konkurowanie z innymi oferującymi nocleg nie jest łatwe. Booking.com, jedna z najpopularniejszych na świecie platform pozwalających znaleźć hotel lub kwaterę prywatną, ma pomysł na nowy sposób oznaczania mieszkań i domów na wynajem.

Masz mieszkanie na wynajem? Specjalny algorytm może mu przyznać gwiazdki niczym hotelowi

Możliwe, że wkrótce wszystkie będą oznaczane gwiazdką niczym hotele - donosi "Rzeczpospolita". Eksperci z platformy stworzyli specjalny system. Jeszcze w zeszłym roku zaczęli wdrażać Quality Rating, który wykorzystuje nauczanie maszynowe i sztuczną inteligencję. Analizując 400 różnych wskaźników takich jak położenie mieszkania, jego wyposażenie, wielkość, jest w stanie automatycznie przyznać danemu lokalowi od jednej do pięciu gwiazdek. 

Rynek wynajmu się zmienia. Prywatne mieszkania coraz popularniejsze

Przedstawiciele Booking.com wyjaśniają, że hotele stają się coraz mniej popularnymi miejscami noclegu, zyskują natomiast prywatne domy, mieszkania, pensjonaty, wille oraz innego rodzaju nietypowe miejsca noclegowe.

Eric Bergaglia, odpowiedzialny za rozwój segmentu mieszkań i apartamentów w platformie, wyjaśnia dlaczego zmiany w ocenie lokali są korzystne również dla właścicieli nieruchomości.

- Zależało nam na wprowadzeniu obiektywnej oceny, która jest w stanie uwzględnić kilkaset różnych parametrów - od klimatyzacji przez ekspres do kawy po rodzaj łóżka, pościeli. Dzięki temu właściciele mogą łatwiej reagować na przyznaną ocenę. Jeśli nasz system zakwalifikuje np. twoje mieszkanie jako trzygwiazdkowe możesz dowiedzieć się co blokuje cię przed zyskaniem kolejnej gwiazdki - wyjaśnia.

Gwiazdki przyznawane nawet prywatnym mieszkaniom na wynajem mają pozwolić na wypełnienie luki na rynku usług hotelarskich i turystycznych. Są też uniwersalnym, dobrze rozpoznawalnym przez klientów narzędziem. Konsumentowi będzie więc łatwiej znaleźć wymarzony lokal,  a właściciele będą musieli jeszcze bardziej postarać się, by spełnić oczekiwania gości.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 

Więcej o: