Nowy sposób na zysk z nieruchomości. Olbrzymi wzrost zapotrzebowania na magazyny, biura, sklepy

Zakup mieszkania często jest sposobem na inwestycję. Według badań analityków również nieruchomości komercyjne zyskują w Polsce na popularności. Wydatki rosną zarówno na magazyny, sklepy i biura.

>>> Zobacz także: Czy wzrost inflacji doprowadzi do wzrostu stóp procentowych, przez co podrożeją kredyty?

Zobacz wideo

Mieszkania i domy to nie jedyne nieruchomości, które przynoszą w Polsce zysk. Inwestycją, która może okazać się opłacalna są również nieruchomości o charakterze komercyjnym: magazyny, biura i powierzchnie handlowe.

Jak wyjaśnia "Puls Biznesu" w 2019 roku w Polsce powstało bowiem 2,7 mln m kw. tego typu powierzchni. O 23 proc. więcej niż rok wcześniej.

Inwestowanie w magazyny powinno się opłacić

Eksperci podkreślają, że zapotrzebowanie na magazyny w kilku poprzednich latach było wyjątkowo duże, bo w Polsce centra dystrybucyjne otworzyły m.in. Zalando i Amazon. To nie oznacza jednak, że duże inwestycje nie będą prowadzone - powstają szczególnie w okolicach dużych miast takich jak Warszawa, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savills, cytowany przez "PB", twierdzi, że stabilny wzrost sektora nieruchomości magazynowo-przemysłowych zapewnią dynamiczne wzrosty w sektorze e-commerce i wysoka konsumpcja prywatna.

Nieruchomości komercyjne zyskują na znaczeniu

Według grudniowego raportu firmy doradczej CBRE Group, magazyny znajdują się wśród trzech najpopularniejszych rodzajów nieruchomości komercyjnych w Polsce. W zeszłym roku wydatki na nie sięgnęły 1,8 mld euro. Popularniejsze są jedynie powierzchnie handlowe (wydatki na poziomie 2,5 mld euro) i biura (2,7 mld euro).

W ujęciu ogólnym inwestycje w nieruchomości w Polsce sięgnęły 7 mld euro, co oznacza w ciągu dwóch lat wzrost o 45 proc.

Zdaniem analityków na rynku można spodziewać się dalszych wzrostów podsycanych wysokim tempem zwiększania się PKB i niskimi stopami procentowymi.

Niezależnie, czy szukacie biur, magazynów czy mieszkań - oferty znajdziecie na Domiporta.pl