Czemu rosną opłaty w spółdzielniach? To nie tylko efekt podwyżki cen prądu

Wiele spółdzielni mieszkaniowych zapowiedziało podwyżki opłat od stycznia 2020 roku. Do końca miesiąca pisma dotyczące wzrostu opłat trafią do właścicieli mieszkań. Kwoty mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Dlaczego?

Ceny energii elektrycznej mają wzrosnąć średnio od 11 proc. do prawie 13 proc. - zapowiedział URE. Nic więc dziwnego, że kwoty opłat w spółdzielniach również wzrosną, ale dlaczego aż o kilkadziesiąt złotych, skoro część podwyżek właściciele lokali biorą na siebie w rachunkach za media we własnych mieszkaniach? 

Zobacz wideo

Przecież płacę rachunki za prąd

Podstawowy zarzut wszystkich posiadaczy mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych (oraz wspólnotach) to fakt, że przecież ponoszą koszty podwyżek cen energii w swoich indywidualnych rachunkach za dane mieszkanie. Skąd więc tak duże podwyżki w opłatach na rzecz spółdzielni czy wspólnoty?

Odpowiedź jest prosta. Płacąc rachunek indywidualny za prąd, właściciel (bądź użytkownik) mieszkania opłaca jedynie energię dostarczaną do swojego mieszkania. Natomiast w budynku są jeszcze części wspólne. To właśnie ich oświetlenie i ogólny pobór energii (np. na potrzeby sprzątania) ponosi lokator, opłacając rachunki dla spółdzielni czy wspólnoty.

Ponadto spółdzielnia mieszkaniowa może nie mieć takich preferencyjnych warunków zakupu energii elektrycznej jak użytkownik indywidualny. Kwota zakupu energii w 2020 roku może wzrosnąć dla spółdzielni mieszkaniowych w podobnej mierze jak dla firm prywatnych. Wszystko zależy od negocjacji spółdzielni, a im ona mniejsza, tym mniejsze ma szanse na wynegocjowanie wysokich rabatów. Ostatecznie spółdzielnie mogą zapłacić w 2020 od 8 do nawet 30 proc. więcej niż w 2019 roku.

W spółdzielniach podwyżki większe niż zwykle

Wielu mieszkańców lokali spółdzielczych z pewnością zauważy, że opłaty wzrosły bardziej w spółdzielniach niż we wspólnotach mieszkaniowych. Nie ma w tym żadnego błędu, ponieważ wzrost opłat opiera się nie tylko na podwyżce prądu. 

W 2020 roku wzrasta również płaca minimalna, która odbije się na kosztach pracy, również spółdzielniach mieszkaniowych. W odróżnieniu od wspólnoty mieszkaniowej spółdzielnie charakteryzują się rozbudowaną administracją, której koszty utrzymania pokrywane są przez jej członków (zwłaszcza gdy spółdzielnia nie posiada innych, zewnętrznych dochodów). Dodatkowo, jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa posiada na etacie zatrudnionych ponad 50 pracowników, musi od 2020 roku ponieść koszty PPK.

Opłaty w górę

Utrzymanie nieruchomości wzrośnie w 2020 roku. Począwszy od opłat za wywóz śmieci, poprzez rachunki za prąd, na opłatach dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych skończywszy. Ile dokładnie wyniosą wszystkie podwyżki łącznie, okaże się po pierwszym kwartale 2020 roku, gdy GUS poda wstępne dane dotyczące kosztów utrzymania mieszkań. 

Oferty nieruchomości znajdziecie na serwisie Domiporta.pl: