Most i wieżowiec w jednym - taki budynek powstanie w stolicy Kazachstanu

W Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu, powstanie futurystyczny budynek, który jednocześnie będzie spełniać funkcję mostu i wieżowca. Charakterystyczną cechą projektu jest ogromny otwór, który niektórym kojarzy się w Okiem Saurona lub "smoczymi wrotami", które pojawiają się w budynkach w Azji.

Projekt przygotowali architekci z pracowni Fundamental Architects. Ma kształt prostokąta z ostro wyciągniętymi górnymi bokami i "wyciętym" w środku bryły kołem. Wieżowiec zbudowany zostanie nad rzeką Iszym i ma mieć wysokość 121 metrów, dzięki czemu stanie się jednym z najwyższych budynków w stolicy Kazachstanu.

Tower of The Sun - wyjątkowy wieżowiec-most powstanie w stolicy Kazachstanu

Budynek nazwany został Wieżą Słońca (Tower of The Sun), co odnosi się do olbrzymiego otworu wyciętego w wieżowcu. Zastosowanie to ma między innymi umożliwić swobodny przepływ powietrza w wewnętrznej części konstrukcji. Stolica Kazachstanu, która do 2019 roku znana była jako Astana, nazywana jest często wietrznym miastem, a to za sprawą niesprzyjających warunków, jakie tu panują. Kształt budynku przystosowany został także z myślą o wkomponowaniu się w panoramę miasta.

Jak napisano na stronie architektów, "wieżowiec o mieszanym przeznaczeniu" ma mieć powierzchnię 75 tysięcy metrów kwadratowych. Na parterze budynek połączy ze sobą dwa brzegi rzeki Iszym - powstały w ten sposób most będzie ogólnodostępny dla pieszych i rowerzystów. Nad nim znajdzie się dwukondygnacyjne centrum handlowe. Trójkątne piętra tworzące podstawę otworu przeznaczone zostaną na luksusowe apartamenty mieszkalne lub siedziby firm. Na dachu stworzony zostanie ogólnodostępny taras, z którego będzie można obserwować wyjątkową panoramę Nur-Sułtan.

Projekt uwzględnił także poziom zużycia energii, który ma być bliski zeru - wszystko za sprawą technik wykorzystania mocy wody w przepływającej poniżej rzece. Architekci wyszli jednak z założenia, że budowa typowej tamy do wytwarzania energii będzie zbyt kosztowna, dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie mniejszych zapór, które zwężą przekrój rzeki pod budynkiem. Tym samym zwiększy się prędkość przepływu wody i ilość wytworzonej w ten sposób energii. Inteligentny system pomp cieplnych ma doprowadzić do równomiernego rozprowadzania ciepła do budynku i uniknąć przegrzania szklanej konstrukcji ze strony południowo-zachodniej.

W projekcie zawarto też idee i symbolikę kazachskiej kultury, do czego nawiązywać ma okrągły otwór symbolizujący słońce (znajdujące się także na fladze kraju), pokój i jedność. Dla część komentujących dziura w wieżowcu przypomina jednak Oko Saurona, którego celem było obserwowanie wrogów. Takie "prześwity" stosowane są także w innych azjatyckich budynkach - część z nich znajduje się w Chinach. Gigantyczne dziury w środku wieżowców pozostawione są specjalnie, a ich przeznaczeniem jest tworzenie "smoczych wrót". W chińskich wierzeniach smoki, które mają być nosicielami szczęścia i powodzenia w życiu, mogą w ten sposób swobodnie przedostawać się z gór nad morze. Otwory te znajdują się m.in. w budynkach Dworca Zachodniego w Pekinie, siedzibie telewizji CCTV, Hole Building czy Shanghai World Financial Center. Mają one jednak kształty kwadratowe lub prostokątne, a nie okrągłe, ponieważ koło kojarzone jest z symbolem Japonii, czyli wschodzącym słońcem.