"Najlepsze elementy z uniwersytetów i katedr". Tak powstał filmowy Hogwart z uniwersum Harry'ego Pottera

Hogwart, czyli Szkoła Magii i Czarodziejstwa, to jeden z najbardziej znanych, fikcyjnych budynków jakie pojawiły sie masowej popkulturze. Oto garść ciekawostek na temat najpopularniejszej szkoły, do której chciałyby trafić miliony dzieciaków (oraz dorosłych) na całym świecie.

W styczniu 2020 roku minie 18 lat od premiery pierwszej książki o Potterze na polskim rynku. To właśnie w serii książek o młodym czarodzieju Hogwart pojawił się po raz pierwszy, by później zostać przeniesiony na szklany ekran za sprawą ośmiu filmów. 

Książkowy pierwowzór

Analizując treść wszystkich siedmiu powieści można wyciągnąć wiele ogólnych ciekawostek nt. fikcyjnej szkoły. Według opisu, położona jest gdzieś w Szkocji, niedaleko miejscowości Dufftown.

Replika Hogwartu w skali 1:24Replika Hogwartu w skali 1:24 wikipedia.pl

Filmowy Hogwart

Słynna szkoła najlepiej została ukazana w serii filmowych adaptacji. Za scenografię we wszystkich obrazach odpowiadał Stuart Craig, trzykrotny laureat Oscara za tworzenie scenografii ("Angielski Pacjent", "Niebezpieczne Związki", "Ghandi"). 

Filmowa scenografia Wielkiej SaliFilmowa scenografia Wielkiej Sali wikipedia.pl

- Musi mieć najlepsze elementy z uniwersytetów i katedr - w ten sposób twórca scenografii opisał w jednym z wywiadów Hogwart. Pomysł na stworzenie zamku, jaki widać w filmach został zapożyczony z licznych brytyjskich zamków i katedr. Jego architektura nawiązuje do gotyku i stylu znanego w Anglii jako "norman romanesque", czyli stylu normańskiego.

Filmowa scenografia Wielkiej Saliwikipedia.pl / archigame.pl

Styl gotycki najbardziej widać po szerokich wieżach. Cała konstrukcja rozpoczyna się od okrągłej wieży, by nieco się rozszerzyć u góry. Efekt ten jest zaakcentowany czymś, co przypomina machikuł podtrzymywany przez szpaler kroksztyn, z tą różnicą w stosunku do średniowiecznego odpowiednika, że tutaj machikuł jest przykryty kolejnymi piętrami, a całą wieżę kończy wysoki dach namiotowy (stożkowy) wraz z małą wieżyczką. 

Krużganki w katedrze Durham, gdzie kręcono Harrego PotteraKrużganki w katedrze Durham, gdzie kręcono Harrego Pottera wikipedia.pl

Z kolei elementami stylu normańskiego są półokrągłe łuki nad drzwiami i oknami, które są znakami rozpoznawczymi tego XI i XII-wiecznego stylu. W filmach widać również wielokrotnie łukowate krużganki wokół wewnętrznego dziedzińca, co też potwierdza tezę o stylu normańskim.

Plan zdjęciowy

Ujęcia zamku z zewnątrz zostały wykonane komputerowo oraz wykonując specjalne modele w skali 1:24, ale wiele ujęć z filmu zostało nagranych w najbardziej znanych uniwersytetach i katedrach Wielkiej Brytanii. W pierwszych dwóch filmach ("Kamień Filozoficzny" oraz "Komnata Tajemnic") zdjęcia kręcono na terenie katedry Durham. Słynny badacz architektury - Will Price - pisał o niej w swojej książce tak: - Uważa się tę świątynię za jedną z najbardziej nowatorskich budowli swojej epoki (X w n.e.). 

Opactwo Lacock w ChippenhamOpactwo Lacock w Chippenham wikipedia.pl

Wiele scen do filmów nagrywano również w Christ Church College w Oksfordzie (sceny na dziedzińcu) oraz w opactwie Lacock w Chippenham (sceny w klasach). 

Problem z Komnatą Tajemnic

Wielu czytelników w czasie lektury zwróciło uwagę, że wejście do tytułowej Komnaty Tajemnic nie mogło być umieszczone w Łazience Jęczącej Marty, gdyż w czasach budowy Hogwartu nie było łazienek znany w dzisiejszym brzmieniu tego słowa. Fani tłumaczyli sobie ten precedens po prostu magią bądź błędem w książce. Prawda jednak wyszła na jaw kilka lat po premierze ostatniej książki. Autorka za pośrednictwem serwisu skupiającego fanów Harryego Pottera (pottermore.com - obecnie wizardingworld.com) wyjaśniła, jak to możliwe.

Potomkowie Salazara Slytherina przekazywali sobie wiedzę na temat ukrycia wejścia do Komnaty Tajemnic. Około 1700 roku pojawił się pomysł, by unowocześnić Hogwart i zamontować w nim nowoczesny system kanalizacji z łazienkami. Ówczesny potomek Slytherinów, niejaki Corvinus Gaunt, zadbał o to, by przejście zostało połączone z nowym systemem kanalizacji. I to właśnie on odpowiada za zastąpienie magicznej klapy ukrytym przejściem w łazience Jęczącej Marty.

źródło: archigame.pl, wizardingworld.com

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.