Fenomenalny ratusz z Norwegii w swoim wnętrzu skrywa nawet "forum obywatelskie"

Większość budynków urzędowych nie może pochwalić się zniewalającą architekturą. Ale wśród nich zdarzają się prawdziwe perły, które łączą wysmakowany design ze zrozumieniem społecznych potrzeb. Tak właśnie powstał ratusz w norweskim mieście za kołem podbiegunowym.

Bodø - to niewielka gmina w środkowej Norwegii, położona za kołem podbiegunowym licząca około 44 tysiące mieszkańców. W centrum miasta o tej nazwie znajduje się ratusz, który nie tylko zachwyca niesamowitą architekturą, ale również łączy mieszkańców wspólną przestrzenią. 

Perła Bodø

Projekt nowego ratusza w miejscowości Bodø obejmował remont i transformację trzech istniejących budynków urzędowych oraz stworzenie między nimi łącznika przeznaczonego na miejsce spotkań mieszkańców, czyli "forum obywatelskie".

Największym problemem, poza ustaleniem akceptowalnej formy i materiału, było zapewnienie odpowiedniego dostępu światła do wszystkich trzech budynków bez naruszania ich struktury. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu ukośnych ścian na licu nowego budynku. Dzięki nim konstrukcja nabrała również charakteru i zaczęła wyróżniać się spośród setek podobnych budynków urzędowych. 

Łączenie starego z nowym

W miejscu jednego ze starych budynków powstał zupełnie nowy, który stał się łącznikiem między pozostałymi. W jego wnętrzu kryje się stołówka dla pracowników, wspomniane miejsce spotkań mieszkańców Bodø oraz liczne pomieszczenia urzędnicze. Całość zajmuje 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. 

Architekci ze studia Atelier Lorentzen Langkilde (ALL), którym powierzono projekt zachowali istniejące budynki pokryte charakterystycznym szarym kamieniem. Nowy budynek posiada elewację pokrytą podobnym materiałem, ale o zdecydowanie gładszej fakturze. Mimo to zachowuje kolor pozostałych zabudowań i odnosi się do popularnego w tym rejonie materiału.

W nowym elemencie tej kompozycji znajduje się również wysokie atrium, które znajduje się w samym centrum całego założenia. - Jest to kluczowy element łączący i przekształcający linię istniejących budynków, aby stworzyć elastyczny, okrągły przepływ wokół wysokiego atrium - twierdzą projektanci w rozmowie z serwisem dezeen.com.

Proces budowy został uchwycony przez kamerę i zaprezentowany jako timelapse.

 

 Nieruchomości znajdziesz na serwisie Domiporta.pl: 

 

źródło: dezeen.com, all.archi