Ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły nawet o 7 procent w zaledwie kwartał

W trzecim kwartale bieżącego roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania (licząc kwartał do kwartału) wzrosła najbardziej w Katowicach - aż o 7 procent. Kwartalny wzrost cen dosiągnął większość wielkich miast.

Nie sprawdziły się przewidywania niektórych ekspertów ds. nieruchomości z początku roku i bańka nie pękła, a mieszkania nie staniały. Takie właśnie można wysnuć wnioski z danych opublikowanych przez NBP na temat cen transakcyjnych z rynku wtórnego. 

Rynek wtórny pędzi do góry

Za trendy cenowe na rynku nieruchomości odpowiadają ceny lokali z rynku pierwotnego. Zazwyczaj pierwsze drożeją mieszkania oferowane przez deweloperów, dopiero parę miesięcy później właściciele mieszkań szybko nadrabiają - podnosząc ceny, by zrównać się z rynkiem pierwotnym. 

Właśnie dlatego, nie powinny dziwić relatywnie wysokie wzrosty parametru używanego przez analityków do opisu sytuacji na rynku mieszkań z segmentu wtórnego. Tzw. indeks hedoniczny ceny za  metr kwadratowy mieszkania obrazuje czytelnie, że wspomniane lokale drożeją i to całkiem szybko. 

domiporta.pl

Największe wzrosty dynamiki wzrostu cen w III kwartale bieżącego roku dotykają Katowic, Opola, Kielc, Bydgoszczy i Warszawy. Ceny rosną w tych miastach średnio od 5,5 do 6,2 procent licząc kwartał do kwartału. W tym samym okresie dynamika cen hedonicznych spadła jedynie w Trójmieście i Zielonej Górze - odpowiednio o 1,5 oraz 0,9 procent.  

Mieszkania drożeją

Najdrożej za metr kwadratowy w III kwartale br. zapłacimy w Warszawie - 8 955 zł. Nieco taniej jest w Trójmieście - 7 687 zł.  Najtańsze mieszkania wśród wymienianych przez NBP miast znajdują się w Kielcach - 4 345 zł za m2 oraz w Zielonej Górze - 4 354 zł. Mowa oczywiście o cenach transakcyjnych - ofertowe mogą być nawet o 20 procent wyższe. Np. w Warszawie cena ofertowa powyżej dziesięciu tysięcy za metr nie powinna dziwić.  

Domiporta.pl

Licząc kwartał do kwartału, ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Kielcach - 7 procent, oraz w Szczecinie i Wrocławiu - po 6 procent. Ceny w tym samym okresie spadły jedynie w Trójmieście o 2 procent. A bez zmian utrzymały się w Rzeszowie. 

źródło: NBP

Więcej o:
Komentarze (1)
Ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły nawet o 7 procent w zaledwie kwartał
Zaloguj się
  • kivvvi

    0

    A będzie jeszcze ciekawiej... Ceny zmieniaja sie wlasciwie z miesiąca na miesiac nawet o tysiące! Dlatego jesli ktos odwleka decyzję to lepiej wreszcie postawic na konkrety i zainwestować we wlasne M. Zwłaszcza ze jest to naprawde dobry biznes. Znajomy kupił nowe mieszkanie od Lps invest Rembertów Przy Lesie typowo pod wynajem. Zamierza w nie zainwestowac i odpowiednio wykończyc aby jeszcze bardziej pobić jego wartość, bo leśna okolica i widok wlasnie na las... ma znaczenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX