Pierwsze w Polsce panele fotowoltaiczne na wodzie. Podobne rozwiązania funkcjonują w Chinach i Japonii

Po dobrych wynikach projektu pilotażowego, gdańska grupa Energa postanowiła jako pierwsza w Polsce zamontować panele słoneczne na wodzie. Firma złożyła już wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który ma wesprzeć ten projekt.

Program pilotażowy prowadzony był od sierpnia 2018 roku na zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie w województwie pomorskim. Wtedy też po raz pierwszy umieszczono na próbę panele PV, które wytwarzają energię elektryczną na wodzie. Pilotaż miał sprawdzić, czy takie ulokowanie paneli poprawi ich efektywność i zwiększy poziom wygenerowanej energii. Jak się okazało panele się sprawdziły.

Zobacz wideo
W Łapinie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia słoneczna na wodzie - program pilotażowy potwierdził skuteczność systemu

- Testy miały potwierdzić lub obalić tezę, że w polskich warunkach klimatycznych przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę spowoduje zwiększenie energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się pełnym sukcesem. Wersja testowa pływających paneli potwierdziła, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, pomimo tego, że warunki atmosferyczne w naszym kraju różnią się znacznie od regionów, w których PV na wodzie były dotąd stawiane – napisano w komunikacie grupy Energa. Dotychczasowe wyniki polskiego pilotażu nie odbiegają znacznie od efektów paneli fotowoltaicznych na wodzie, które produkują już energię w Chinach, Japonii czy Korei Południowej. Technologia ta wykorzystywana jest także we Francji, Wielkiej Brytanii czy Holandii. W przypadku państw Bliskiego Wschodu panele takie są w stanie wytworzyć nawet kilkaset MW mocy zainstalowanej.

Pierwsza polska instalacja słoneczna na wodzie ma mieć moc 0,5 MW. Dodatkowo zapowiadane jest tworzenie kolejnych paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych w Polsce. Według grupy Energa najlepszą lokalizacją na tego typu inwestycje są zbiorniki wodne zlokalizowane na terenach pokopalnianych.

Dzięki umieszczeniu paneli na wodzie moduły PV są o wiele lepiej chłodzone, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie ich sprawności. Dodatkowo w okolicach zbiorników wodnych panele pracują efektywniej, ponieważ unosi się nad nimi mniej kurzu i pyłu, który osiadając na instalacjach utrudnia ich pracę. Jak się okazuje umieszczenie paneli fotowoltaicznych na wodzie zwiększa wydajność energetyczną aż o 10 procent. Jeśli panele wyposażone będą w systemy nadążne, czyli takie, które będą automatycznie ustawiały ich w optymalnej pozycji w kierunku słońca, to poziom generowanej energii można zwiększyć o nawet 20 procent.

W całej Polsce zainstalowanych jest niemal 600 koncesjonowanych instalacji, których łączna moc wynosi 100 MW. Grupa Energa przyznaje, że nie jest to duża suma, jednakże w ostatnich latach zainteresowaniem systemami PV jest coraz większe, więc powinno to przełożyć się na lepsze wyniki fotowoltaiki.