Niezwykła kaplica w Bawarii. W ogóle nie wygląda jak świątynia

Kościoły kojarzą się głównie z ogromnymi, bogato zdobionymi budowlami. Ale są na świecie (oraz w Polsce) przykłady na to, że kaplice i kościoły można wybudować za małe pieniądze i w sposób bardzo ekologiczny.

Niewielki budynek usytuowany między ścianą lasu i polem. Ciche i spokojne miejsce na uboczu, które skłania do rozmyślań i wyciszenia. To właśnie tutaj znajduje się kaplica wykonana praktycznie z samego drewna. 

Zobacz wideo

Kaplica w dla rowerzystów

Kaplica powstała jako jeden z siedmiu przystanków na specjalnej trasie rowerowej przez Las Bawarski, niedaleko miasta Deggendorf w południowo-wschodnich Niemczech. Konstrukcja została zamówiona przez Fundację Siegfrieda i Elfriede Denzel. 

- Klient prosił o miejsce na kontemplację. - powiedział twórca dzieła, architekt John Pawson. Budynek jest ułożonym z konarów prostopadłościanem. Architekt wykorzystał do budowy 61 pełnowymiarowych pni. Wnętrze budynku jest wydrążone w ich wnętrzu. Światło do środka jest dostarczane przez niewielkie okno oraz świetlik w kształcie krzyża. 

Kaplica na trasie rowerowej przez Las BawarskiKaplica na trasie rowerowej przez Las Bawarski materiały prasowe / johnpawson.com

W Polsce też można 

Średni koszt budowy nowej świątyni w archidiecezji warszawskiej to przedział od 10 do 30 milionów złotych, jak podała w 2018 roku Gazeta Wyborcza posiłkując się danymi kurii warszawskiej.

Kaplica w Tarnowie nad Wisłą (proj. studio beton.)Kaplica w Tarnowie nad Wisłą (proj. studio beton.) materiały prasowe / fot. Jakub Certowicz

Ale historia kościoła z Tarnowa nad Wisłą pokazuje, że można też tanio wznieść piękną świątynię. Budynek ma tak szlachetną linię oraz czystą bryłę, że był nominowany w 2011 roku do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award. Rok później kościół znalazł się w finale I edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika Polityka. Warunkiem było, by koszt nie przekraczał 100 tysięcy złotych. 

źródło: johnpawson.com, betonon.com