Kolory Pantone na jesień i zimę - dodatki w odcieniach czerwieni, brązów i leśnej zieleni

Każdego roku Instytut Pantone tworzy zestawienia kolorystyczne, które mają być barwnym trendem w najbliższym sezonie. Zazwyczaj palety Pantone sugerują nam to, jakie barwy będą dominować w modzie, ale też designie. Zestawieniem Instytutu inspirują się nie tylko projektanci ubrań, lecz także architekci czy dekoratorzy wnętrz. Chociaż raport przedstawiany jest tuż po Tygodniu Mody w Nowym Jorku, to dopiero teraz pojawiają się dekoracje do domu we wspomnianych przez Pantone kolorach. Jakie kolory królują w sezonie jesień/zima?
Zobacz wideo

Kolorem 2019 roku wybrany został 16-1546 Living Coral. Koralowy to odcień, który ma zwrócić uwagę odbiorców na ochronę środowiska i zagrożone gatunki oraz ekosystemy, w tym m.in. rafy koralowe. Paleta barw została też osobno przygotowana na poszczególne sezony, w tym obecną jesień i nadchodzącą zimę. Na ten czas wybrano 12 kolorów, wśród których dominuje czerwień, brąz, grant czy zieleń. Poza barwami bazowymi wybrano głównie mocne kolory, które mają dodawać charakteru i ożywiać nieco wystrój wnętrza czy konkretną stylizację.

 

Kolory Pantone na sezon jesień/zima 2019-2020: czerwień, pomarańcz, brąz i niebieski to kolory dominujące w tym czasie

Pierwsze dwa odcienie to intensywna czerwień. Chili Pepper to kolor bardzo ostrej czerwieni, kojarzący się z papryczką chilli czy też strojami do flamenco. Równie dominującym kolorem w tym sezonie ma być bordo: Biking Red to połączenie burgundu z rubinem - jest to odcień elegancki, ale jednocześnie silnie zwracający uwagę. Z mocnych kolorów Pantone wymienia także Dark Cheddar (połączenie żółci z pomarańczą), Orange Tiger (pomieszanie pomarańczowego z niedużą ilością czerwonego pigmentu) i Fruit Dove (intensywny różowy).

 

Na jesień nie mogło też zabraknąć brązu (Sugar Almond - w kolorze toffi, Rocky Road - kojarzący się z gorzką czekoladą lub barwą ziemi), zieleni (Guacamole - intensywna zieleń, Eden - leśna zieleń) oraz granatu (Galaxy Blue - klasyczny odcień niebieskiego, Bluestone - jasny, szaro-niebieski kolor czy Evening Blue - granat). Poza dominującymi kolorami wybrano też odcienie bazowe i pastelowe. Są to: Creme de Peche (jasna brzoskwinia), Peach Pink (barwa brzoskwiniowo-różowa), Paloma (srebrnoszary) i Vanilla Custard (kremowa biel).

 

Pantone powstało z firmy reklamowo-drukarskiej prowadzonej przez braci Levine, którzy w latach 50. XX wieku zatrudnili Lawrence’a Herberta, który, wykorzystując wiedzę chemiczną, uprościł i wzbogacił zbiór pigmentów. Dział drukarski rozwinął się na tyle, że Herbert wykupił firmę i przemianował ją na "Pantone". Następnie stworzony przez niego system Pantone został przyjęty przez grafików i drukarnie na całym świecie, a ich przewodnik pozwala na dokładne przygotowanie projektu jeszcze w fazie produkcyjnej (z podziałem na to, jak kolor będzie wyglądał na różnych podłożach i w druku CMYK lub RGB).

 

Pantone wspomaga też firmy w zakresie marketingu czy identyfikacji wizualnej. W tym celu powstał Pantone Color Institute, który jako jednostka badawcza pomaga w prognozowaniu trendów oraz przygotowaniu strategii kolorystycznej marki. Kolory dominujące w danym sezonie wybierane są od 2000 roku. Barwa ustalana jest podczas dwudniowych spotkań specjalistów od standaryzacji kolorów z całego świata i to właśnie oni wybierają odcienie na kolejne pory roku.

Więcej o: