Najlepsze rośliny na jesienny balkon. Wrzosy, astry, iglaki i trawy ozdobne

Chociaż najwięcej kwiatów pojawia się wiosną i latem, to na jesieni także mamy szanse ozdobić balkon barwnymi roślinami. Jesień w ogrodzie i na tarasie może być kolorowa - jak to osiągnąć?

Jesień nie musi nam się wcale kojarzyć z szarością i brązami. W tej porze roku kwitnie wiele roślin, które cieszą nasze oczy intensywną czerwienią, żółcią, różem czy fioletem. Poza kwiatami warto w tym czasie na balkonie posadzić trawy ozdobne, bluszcz czy miniaturowe iglaki.

Zobacz wideo

Jesienny balkon - wrzosy, dalie, astry oraz iglaki i trawy ozdobne. Jakie rośliny wybrać?

Najpopularniejszą rośliną, która na jesieni ozdabia nasze balkony czy tarasy, jest wrzos. Pod koniec lata w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych pojawia się wiele odmian tej rośliny z kwiatami o różnych odcieniach: od białego, przez liliowy, różowy, fioletowy, aż po czerwony i bordowy. Sprzedawane są zazwyczaj w niewielkich doniczkach, dlatego po zakupie warto przesadzić je do większego pojemnika czy kosza oraz wsadzić w podłoże dla roślin wrzosowatych (o kwaśnym odczynie). Wrzos wybierany jest nie tylko ze względu na piękne kolory, lecz także możliwość łączenia go w jednej doniczce z innymi roślinami takimi jak kocanki, bluszcz czy starce. W przypadku tych roślin trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu, a zimą o okryciu ich agrowłókniną.

Kolejną jesienną rośliną są astry (marcinki), które kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków. Są łatwe w pielęgnacji, dlatego są bardzo często polecane początkującym ogrodnikom. Kwiaty spotykane są w kolorach białym, różowym, fioletowym i niebieskim. Na balkony i tarasy polecane są niewysokie odmiany astrów, które możemy zasadzić w jednej doniczce z wrzosami czy bluszczem. Cechują się obfitym kwitnieniem, lubią bardziej słoneczne ekspozycje i nie są wymagające w uprawie - należy pamiętać jedynie o ich podlewaniu (nie dopuszczać do przesuszenia gleby) oraz osłonięciu na zimę. Odmiana astrów kwitnących w październiku to aster wrzosolisty. Z najniższych roślin tego gatunku wymienia się astry krzaczaste.

Innymi niezwykłymi roślinami kwitnącymi na jesieni są dalie, które kojarzą nam się przede wszystkim z ogrodami, ale ich uprawa możliwa jest także na balkonach i tarasach. Dalie cechują się rozmaitymi barwami oraz kształtami płatków, dlatego wybierając różne jej odmiany, można stworzyć naprawdę przepiękną kompozycję. Z niższych dalii warto zwrócić uwagę na "Melody Gipsy", "Final Star", "Toto" czy "Red Pygmy". Dalie uprawione na balkonach i tarasach często kwitną do późnej jesieni, jednak na zimę muszą być zabrane do pomieszczenia.

Poza tymi trzema najpopularniejszymi jesiennymi roślinami warto zwrócić też uwagę na begonię stale kwitnącą, kapustę ozdobną, chryzantemę, zawilec japoński, zimowit jesienny, lobelię przylądkową, wilec czy jeżówkę purpurową. Dodatkowo balkonowe kompozycje można uzupełnić iglakami, które są zimozielone i przez cały rok mogą być ozdobą naszego tarasu. Z iglaków na balkon najbardziej nadają się świerki conica, kosodrzewina, tuje, berberys, cyprysik groszkowy, jałowiec chiński, sosna bośniacka czy żywotnik wschodni. Kolejne są trawy ozdobne: miskant chiński, kostrzewa sina, kostrzewa miotlasta, proso rózgowate, turzyce czy imperata cylindyczna.

Więcej o: