Co to znaczy, mieszkanie w stanie deweloperskim?

Od stycznia do lipca br. deweloperzy oddali do użytkowania około 68 tys. mieszkań. Zdecydowana większość z nich została oddana w "stanie deweloperskim". Co oznacza ta formuła? Na co, powinni liczyć nabywcy otrzymujący tak przygotowane mieszkanie? Tłumaczymy.

Zdecydowana większość mieszkań z rynku pierwotnego jest oznaczona jako standard deweloperski, ale co konkretnie zawiera się w tym sformułowaniu - decyduje ostatecznie wykonawca. Nigdzie nie są określone sztywne ramy wymogów jakie muszą spełniać mieszkania w tym standardzie. Oto, co trzeba wiedzieć decydując się na tę formę odbioru mieszkania. 

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim? 

Przede wszystkim, wszystkie elementy wykończenia muszą być dokładnie opisane w umowie zakupu mieszkania (np. w specjalnym załączniku). Jeżeli deweloper nie zawarł takiej informacji, powinno się naciskać na to, by te szczegóły znalazły się w dokumentach przed podpisaniem umowy.  

Co może zawierać standard deweloperski? Mieszkanie powinno być po prostu gotowe do ostatniej fazy wykończenia. Najczęściej w lokalu wykonana jest już wylewka betonowa na podłodze, ściany są przygotowane do malowania (pokryte gruntem, tynkiem bądź już z jedną warstwą białej farby). Powinny być już zamontowane okna z parapetami (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz drzwi wejściowe. Rozprowadzone powinny być też instalacje: wodna (ale bez białego montażu), kanalizacyjna i elektryczna.

Jaki jest koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? 

Po odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim nadchodzi czas na wykończenie, a jego koszt może być zależny od wielu czynników. Jednym z najważniejszych parametrów jest jakość materiałów wykończeniowych. Jeżeli zdecydujemy się na podstawowe wykończenie kupowane w sieciowych marketach budowlanych i promocjach - cena za wykończenie metra kwadratowego powinien się utrzymać w okolicach 1000 PLN/m2.

domiporta.pl

Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości materiały i wyposażenie ze średniej półki, cena w może wzrosnąć do 1500 - 2000 PLN za metr kwadratowy. Natomiast, gdy marzy się nam zastosowanie materiałów naturalnych, sprzęt i wyposażenie ma pochodzić tylko od uznanych producentów na rynku (często zagranicznych) wpadamy w standard wysoki, co może wiązać się z ceną nawet powyżej 3000 PLN/m2.  

Planując wykończenie np. 60-metrowego mieszkania musimy się więc liczyć z wydatkiem rzędu przynajmniej 60 tys. PLN. Średni standard może być droższy o przynajmniej 30 tys. PLN, a górnej granicy kosztów nawet nie można podać.  

Od czego zacząć remont mieszkania w stanie deweloperskim? 

Kluczową decyzją, od której powinno się zacząć to ustalenie czy wykończeniem wnętrza zajmiemy się sami czy skorzystam z porady specjalistów - doświadczonej ekipy wykończeniowej bądź projektanta wnętrz. Wiele zależy między innymi od tego, jakim budżetem dysponujemy, ile czasu i energii możemy poświecić na to, aby wszystko spiąć i jaką mamy wiedzę na temat materiałów budowlanych i specyfiki wykonania różnych prac. 

Jeżeli posiadamy niezbędną wiedzę, nic nie stoi na przeszkodzie by podjąć się pracy samemu. W ten sposób obniżymy wydatki związane z zatrudnieniem ekipy. Część prac można wykonać samodzielnie bądź angażując członków rodziny i znajomych, ale trzeba przy tym pamiętać, że najprawdopodobniej czas prac się wydłuży z braku doświadczenia bądź umiejętności organizacji. 

Innym sposobem jest wybór zatrudnienia architekta wnętrz - który pomoże zaprojektować wszystkie pomieszczenia (bądź tylko wybrane). Najczęściej, architekt przedstawi nam funkcjonalne rozplanowanie wnętrz w 2-3 wariantach na płaskim rzucie mieszkania. Projektant zadba również o przebieg wszystkich instalacji. Taka podstawowa usługa może kosztować 70-85 PLN/m2.  

Jeżeli natomiast oczekujemy od projektanta szerszego zakresu usług - doboru materiałów wykończeniowych (np. glazury, podłóg, tapet, białej zabudowy itp.) wraz z ich zestawieniem, propozycją kolorystyki oraz wizualizacją pomieszczeń musimy się liczyć z kosztem 120-140 PLN/m2. Możemy też architektowi powierzyć nadzór autorski, cena za to wynosi najczęściej 20-30% wartości projektu.   

Jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim? 

To jak będzie wyglądało nasze przyszłe mieszkanie zależy tylko od fantazji i posiadanych środków. Wykończenie powinniśmy rozpocząć od przygotowania dokładnego planu, którego następnie powinniśmy się trzymać. W pierwsze kolejności należy opracować montaż ścian działowych, sufitów podwieszanych, rozciągnięcia instalacji i zaplanować prace związane z zabudową kuchni.

Następnie należy się zająć podłogami - zdecydować się na konkretne rozwiązania, ewentualnie wyrównać poziomy podłóg w zależności od wyboru materiału oraz całość wykonać zgodnie z zawartym projektem. Na tym etapie powinno się również już obudować tzw. “biały montaż”. Kolejnym krokiem będzie montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami, a potem malowanie i tapetowanie. Niemal pod koniec prac można się zająć montażem opraw oświetleniowych, włączników oraz gniazdek. Po tym etapie pozostaje już tylko wybór mebli i dodatków.

Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim? 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jedyną alternatywą wykończenia deweloperskiego jest tak naprawdę mieszkanie “pod klucz”. Atutem tego drugiego rozwiązania jest fakt, że po podpisaniu umowy na dany standard i wpłacie zaliczki o nic nie trzeba się martwić. Z drugiej strony bogatsza oferta materiałów i wyposażenia oraz szerszy zakres wykonywanych prac wiążą się z dużo wyższą ceną. Trzeba też pamiętać, że gdy deweloper bierze na siebie wykończenie wnętrza to obowiązuje go niższy vat na materiały - 8%, a nie 23%.  

Wykończenie wnętrza oddanego w stanie deweloperskim daje natomiast szersze pole do popisu dla  projektanta wnętrz i oferuje dużo większy wybór materiałów. Nie pisana zasada mówi, że jeżeli lokal ma być przeznaczony pod wynajem to można skorzystać z wykończenia "pod klucz", natomiast jeżeli ma być to mieszkanie dla gospodarzy warto odebrać je w stanie deweloperskim.