Nadmorska inwestycja w condohotele - ważna jest lokalizacja

W minione wakacje z noclegu nad polskim morzem skorzystało 1,7 mln turystów, a więc co piąta osoba korzystająca z obiektów turystycznych w kraju. Zainteresowanie turystów wypoczynkiem nad Bałtykiem rośnie, co tworzy idealne warunki dla inwestycji pod wynajem.

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i rosnącej popularności takich serwisów jak AirBnB czy Booking.com, turyści coraz częściej wybierają wynajem apartamentu, rezygnując z pobytu w hotelu. Osoby dysponujące kapitałem, mogę dzięki temu trendowi zyskać nowe źródło dochodów inwestując w apartamenty na wynajem zlokalizowane np. nad morzem, gdzie turystów stale przybywa, a dobrych miejsc noclegowych brakuje.

Turyści szturmują polskie morze

W niektórych gminach nadmorskich wzrost liczby udzielonych noclegów w sezonie wakacyjnym przekroczył 10% licząc rok do roku. Doskonale obrazują to dane GUS za ubiegły sezon wakacyjny.

domiporta.pl

Polskie morze przyciąga turystów przede wszystkim swoim unikalnym klimatem oraz kilometrami dzikich i zagospodarowanych plaż. W ostatnich latach uwagę Polaków przyciągają inwestycje typu condo. Dzięki temu, że są to budynki z lokalami użytkowymi oraz infrastrukturą rekreacji indywidualnej mogą być budowane w atrakcyjnych lokalizacjach – oznaczonych często w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako nieprzeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

Dzięki temu turyści otrzymują wielką wartość, jaką jest niebywały widok z okna wprost na Morze Bałtyckie. Inwestycją mogącą pochwalić się bliskością morza oraz sąsiedztwem Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego i Obszaru “Natura 2000” są np. Apartamenty Marina Rogowo, której inwestorem jest Astoria Sp. z o. o. a wyłącznym przedstawicielem handlowym jest MJ Deweloper.

Rogowo to niewielka miejscowość, położona przy drodze między Mrzeżynem a Dźwirzynem. Do niedawna mało dostępna, ze względu na zlokalizowane tu instalacje wojskowe.

Jedną z atrakcji są piękne plaże, które nie są tak oblężone przez turystów jak w innych nadmorskich miejscowościach.

Kolejnym atutem jest szlak rowerowy, którym można się wybrać do Kołobrzegu, Mrzeżyna lub Dźwirzyna oraz niepowtarzalne jezioro Resko Przymorskie, które jest pełne ryb a miejscowość malowniczo jest położona wzdłuż jego brzegów.

W trakcie II Wojny Światowej w tutejszej bazie lotniczej stacjonowała m.in. jednostka wodnosamolotów (pale w miejscu, gdzie kiedyś cumowały można zobaczyć do dzisiaj).

Ponadto w wodach jeziora spoczęły wraki co najmniej 2 niemieckich samolotów, zestrzelonych podczas walk w tych okolicach.

Dawna jednostka wojskowa („Fort Rogowo”) – powstała przed II Wojną Światową, stacjonowały tu najpierw siły III Rzeszy, potem jednostki polskie. Przez cały ten czas Rogowo było “ściśle tajne”. Obecnie jednostka jest opuszczona, a w nieczynnym hangarze grupa pasjonatów stworzyła – pod patronatem kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.

Wizualizacja inwestycji condohotelowej Apartamenty Marina Rogowo - przedstawiciel handlowy MJ DeweloperWizualizacja inwestycji condohotelowej Apartamenty Marina Rogowo - przedstawiciel handlowy MJ Deweloper materiały prasowe

Inwestycja pod wynajem

Wydaje się, że inwestować w nadmorskie nieruchomości może jedynie osoba posiadająca ogromny kapitał, który umożliwi jej zakup działki, budowę obiektu i późniejszą obsługę. Ale istnieje też rozwiązanie dla osób dysponujących mniejszymi zasobami. Jednym z nich jest zakup apartamentu w formule condohotel.

Przykładowy apartament w Apartamenty Marina Rogowo - przedstawiciel handlowy MJ DeweloperPrzykładowy apartament w Apartamenty Marina Rogowo - przedstawiciel handlowy MJ Deweloper materiały prasowe

Apartament typu condo w atrakcyjnej nadmorskiej inwestycji to koszt porównywalny z zakupem mieszkania w mieście, a zysk może wynieść od 6% do nawet 8,5% rocznie -możemy przeczytać w raporcie „Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce 2018”, przygotowanym przez Emmerson Evaluation. Jak to działa w praktyce?

Zarządzanie i inwestycja

Deweloper bądź spółka celowa stawia budynek w atrakcyjnym miejscu. Przyszłym nabywcom oferuje apartamenty na sprzedaż, którymi po zakupie zajmuje się operator (może to być wspomniany deweloper bądź oddzielna firma). Do obowiązków operatora należy obsługa najemców i dbanie o jak największe obłożenie lokali.

Najczęściej firma opiekująca się condohotelem zobowiązuje się zarządzać marketingiem, dbać o apartamenty (sprzątanie, wymiana pościeli itp.) i prowadzić rozliczenia. Zysk jest dzielony we wcześniej określony sposób między operatora i nabywcę apartamentu. Jako bonus właściciel apartamentu może osobiście korzystać z apartamentu, np. przyjeżdżać raz w roku na 2 tygodnie.

Czym się kierować podczas wyboru condohotelu?

Nie tylko lokalizacja wpływa na zainteresowanie turystów danym miejscem. Polacy, ale przede wszystkim, turyści zagraniczni, coraz częściej decydują się na pobyt w droższych, ale lepiej wyposażonych ośrodkach. Tę zależność widać między innymi po kwocie, jaką chcemy przeznaczać na wakacyjne wojaże.

domiporta.pl

Z raportu przygotowanego przez KAYAK.pl wynika, że zwiększył się odsetek gospodarstw domowych przeznaczających na wakacje od 1916 do 3890 zł, a jednocześnie uległy zmniejszeniu grupy wydające na wczasy mniej niż wspomniany zakres.

Obiekty typu condohotele, pomijając atrakcyjną lokalizację, muszą być dobrze wyposażone, a ich oferta spełniać coraz wyższe oczekiwania turystów. Pełna oferta rekreacyjno-wypoczynkowa taka, jak basen, jacuzzi, sala fitness, sala zabaw dla dzieci czy taras widokowy, przyciągnie turystów i sprawi, że będą chcieli wrócić w przyszłych sezonach. To przepis na dochodową inwestycję w apartamenty na wynajem.

Więcej o: