Wielki świat małego kucharza, czyli dziecko w kuchni

Wspólne gotowanie może być niezwykłą przygodą, która rozbudzi w dziecku pokłady kreatywności. Jednak, żeby gotowanie z małym kucharzem było bezpieczne, należy dobrze przygotować kuchenny plac zabaw. Na co zwrócić szczególną uwagę i czego unikać?

1. Wyżej dziecko, a może niżej blat?

Twój maluch rośnie bardzo szybko, ale jest mniejszy od dorosłego człowieka. Zaproponuj mu schodek lub drabinkę dostosowaną do jego wzrostu i sprawności fizycznej. Maluch zyska więcej możliwości, a Ty oddanego pomocnika w kulinarnych bojach.

Trogen IKEATrogen IKEA materiały prasowe

2. Zostań Guliwerem w świecie liliputów

Zaopatrz swoją kuchnię w dodatkowe, małe sprzęty kuchenne. Sprawisz dziecku wielką radość, jeśli czasem role się odwrócą i to Ty będziesz 10 razy nalewać sok do malutkiej szklaneczki, żeby zaspokoić pragnienie i skupisz się, żeby nie zgubić żadnego okruszka z małego talerzyka.

Duktig IKEADuktig IKEA materiały prasowe

3. Baw się jedzeniem!

Naleśniki z króliczymi uszami, lodowe rybki pływające w soku, czekoladowe diamenty, serce z galaretki. Te zabawniejsze wersje klasycznych dań smakują o niebo lepiej!

4. Gorący temat

Największym niebezpieczeństwem dla dziecka jest praktycznie wszystko, co gorące, dlatego wyznacz miejsce, w którym będą stały gorące garnki. Podkładkę izolującą połóż możliwie najdalej od krawędzi blatu, dzięki temu będziesz zawsze pamiętać, aby gorący garnek czy filiżanka stały poza zasięgiem dziecka.

Czajnik elektryczny odsuń daleko od krawędzi blatu, zwiń jego kabel i zepnij go np. przy pomocy zestawu FIXA do okablowań.

5. Chemia w kuchni

Środki chemii gospodarczej mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych odkrywców. Jeśli przechowujesz je w kuchni, upewnij się, że są poza zasięgiem dziecka - zabezpiecz szufladę z chemią blokadą zabezpieczającą typu PATRULL.

 6. Światło zielone, światło czerwone

Ustal listę miejsc dozwolonych i zakazanych przy użyciu naklejek. Przygotuj je w dwóch kolorach – miejsca bezpieczne oznacz ulubionym kolorem malucha, strefy niebezpieczne jaskrawymi naklejkami.

 7. Rozbitek na wyspie kuchennej

Dzieci i szkło to ryzykowne połączenie.Dlatego szklane naczynia przechowuj poza zasięgiem dziecka albo zastąp je kolorowymi, plastikowymi odpowiednikami.

Jamka IKEAJamka IKEA materiały prasowe

8. Siostro, plaster

Wypadki przytrafiają się najlepszym.  Zrób w kuchni miejsce na apteczkę. Plastry, woda utleniona i nożyczki – z tym zestawem szybko opatrzysz małe rany, a maluch będzie mógł wrócić do zabawy.