Kuchnia dla seniora

Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa niemal zawsze wiążą się z kuchnią. I babcią, która potrafiła jednocześnie gotować zupę, piec ciasto i lepić pierogi. Jednak z biegiem lat nawet mistrzyniom domowych smaków coraz trudniej poruszać się w kuchni.

W jaki sposób stworzyć przyjazną i funkcjonalną przestrzeń dla osób starszych? Na co powinni zwrócić uwagę seniorzy, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć kuchnię idealną dla siebie?

Urządzenia kuchenne przyjazne seniorom

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych modeli, zastanów się: jaki tryb życia prowadzi domownik? Czy przygotowuje posiłki wyłącznie dla siebie, a może regularnie gości całą rodzinę na niedzielnych obiadach? Czy nowoczesna technologia będzie jego sprzymierzeńcem czy utrudnieniem?

  • Rozważ użycie urządzeń kuchennych w wersji mini. Małe jest nie tylko piękne, ale i równie funkcjonalne, co sprzęty kuchenne o standardowych wymiarach. Urządzenia w wersji mini z powodzeniem zmieszczą się w kuchni o każdym metrażu.
  • Zwróć uwagę na prostotę obsługi. Intuicyjna nawigacja, łatwe przenoszenie, czytelne wyświetlacze, duże przyciski czy komunikaty w języku polskim ułatwią korzystanie z urządzeń kuchennych.

Raskog IKEARaskog IKEA materiały prasowe

Mała zmiana - duży efekt

  • Wiemy, że nawet niepozorne detale potrafią wpłynąć na wygodę w kuchni. Dlatego podpowiadamy, jak bez wpływania na codzienną rutynę i przyzwyczajenia, dodatkowo dostosować przestrzeń kuchenną.
  • Zamontuj timer w urządzeniach elektrycznych, który automatycznie wyłączy je po upływie określonego czasu i zdejmie z głowy kolejny obowiązek. 
  • Wybierz zaokrąglone blaty i krawędzie, aby podczas codziennej krzątaniny uniknąć nieprzyjemnym stłuczeń i siniaków.
  • Zostaw niezabudowaną przestrzeń pod blatem, by podczas gotowania można było wygodnie siedząc i pozwolić odpocząć zmęczonym nogom.
  • Zadbaj o dodatkowe oświetlenie. Górne światło bywa niewystarczające, dlatego dobrze zamontować oświetlenie punktowe, które odciąży wzrok.
  • Połóż antypoślizgową podłogę.Nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi zdarza się coś rozlać. Lepiej wtedy twardo stąpać po ziemi.
  • Pomyśl o niewielkich udogodnieniach.Takich jak lekki barek, na którym można położyć drobne rzeczy podczas gotowania.  

Omlopp IKEAOmlopp IKEA materiały prasowe

Triumf Praktyczności

W kuchni dla seniora liczy się przede wszystkim na funkcjonalność, w drugiej kolejności na styl i modne dodatki. Tworząc ją, pomyśl o wygodzie i bezpieczeństwie, nie zapominając jednocześnie, że każdy z nas ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Podczas wizyty w sklepie zapytaj doradcę o rekomendowane meble, urządzenia kuchenne i dodatki dedykowane dla osób starszych.