Licencja na budowanie. Przez pół wieku Bonda kręcono w najciekawszych miejscach świata

Pamiętacie, jak Adaś Miauczyński znalazł "rewelacyjny" plan filmowy w lesie? Podczas kręcenia 25 filmów o Jamesie Bondzie ekipy takich problemów nie miały - odwiedziły wszystkie kontynenty i najciekawsze budynki na świecie. Oto, gdzie nakręcono najciekawsze plenery i scenografię w filmach o Bondzie.
Fort Knox Fort Knox wikipedia

"Goldfinger"

"Nazywam się Bond, James Bond" - agent 007 nie brał jeńców. Główna postać i alter ego filmów Marka Koterskiego również. Nie zawsze doczytywał jednak scenariusze, tak jak wtedy, gdy chodziło o las, ale krzyży. Producenci filmów o Bondzie już tak, czemu wyraz dali, wybierając niesamowite lokalizacje.

Artysta Leonie Wharton przedstawił najciekawsze z nich na pięknych ilustracjach. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

W trzecim z filmów o Bondzie, w którego wcielił się niezapomniany Sean Connery, producenci zdecydowali się ukazać jeden z najciekawszych budynków Stanów, czyli legendarny Fort Knox. 


wikipedia

Zadaniem Bonda było oczywiście zapobiegnięcie kradzieży tysięcy ton złota przez przestępcę Goldfingera. Ale w filmie został pokazany nie tylko sam fort. Jedna z początkowych scen została nagrana w hotelu Fontainebleau w Miami, który w 2008 został wpisany do rejestru zabytków. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

To właśnie to miejsce stało się scenografią do nagrania słynnej sceny z pomalowaniem złotą farbą jednej z bohaterek. Sednem sceny była teza, że pomalowanie całego ciała zabija, ponieważ skóra nie może oddychać. Całość oczywiście jest tylko fantazją scenarzystów, nie mniej kontrowersyjny spór rozwiązywano w programie "Pogromcy mitów", a sama aktorka odgrywająca rolę pamiętnej Jill swoją biografię nazwała "Golden Girl". 

Góra Shinmoe-dake w 2008 Góra Shinmoe-dake w 2008 wikipedia

"Żyje się tylko dwa razy"

Jedną z najbardziej zapamiętanych przez kinomanów siedzib złoczyńców, z którymi walczył dzielny agent, była tajna baza umieszczona w wulkanie. Choć w dzisiejszych czasach brzmi to bardzo tandetnie, w 1967 roku był to bardzo ciekawy koncept. 

Finałowe plenery nakręcono na tle góry Shinmoe-dake na japońskiej wyspie Kiusiu. Samo wnętrze bazy powstało jednak jedynie jako plan filmowy w Pinewood Studios za olbrzymią wówczas kwotę miliona dolarów. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

"Moonraker"

Jedenasty film o przygodach Jamesa Bonda ukazywał finałowe sceny w kosmosie, gdzie dzielny agent (grany po raz czwarty przez Rogera Moore'a) walczył na stacji kosmicznej. W tym filmie James Bond odwiedził również Plac św. Marka w Wenecji oraz amazońską dżunglę. 

Najładniejsze plenery w filmie nagrano jednak na tle siedemnastowiecznego barokowego pałacu Château de Vaux-le-Vicomte niedaleko Paryża. W filmie budynek został ukazany jako siedziba programu szkolenia astronautów głównego antagonisty - Hugo Draxa. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

Zapora Verzasca Zapora Verzasca wikipedia / Audrix

"Goldeneye"

Pierwszy film, w którym Bonda zagrał Pierce Brosnan. Film obfituje w wiele ciekawych miejsc, ale zdecydowanie najciekawiej wypada scena otwarcia, w której agent 007 przedostaje się do tajnego ośrodka u podstawy ogromnej tamy w pobliżu Archangielska. W rzeczywistości całość została nagrana na 220-metrowej zaporze w Verzasca w Szwajcarii.


materiały prasowe / HomeAdvisor


Mariordo / wikipedia

Finał filmu rozgrywa się na tajnej antenie satelitarnej, która ma za zadanie łączyć się ze specjalnym tytułowym satelitą. Wbrew pozorom antena ukazana w filmie istnieje naprawdę, choć nie jest już używana po serii zeszłorocznych awarii. Jest to radioteleskop w Arecibo. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

Posiadłość Skyfall Posiadłość Skyfall jamesbond.fandom.com

"Skyfall"

Mający premierę w 2012 roku "Skyfall" to trzeci z filmów o Bondzie, gdzie rolę agenta powierzono Danielowi Craigowi. W filmie, jak zawsze agent odwiedza wiele niesamowitych miejsc, a jednym z nich jest opuszczone miasto, gdzie znajduje się główna baza jego przeciwnika - Raoula Silvy. Plenery nagrano na rzeczywiście opuszczonej wyspie, ale znajduje się ona na wyspie Hashima, a nie jak w filmie, niedaleko Makau. 


materiały prasowe / HomeAdvisor

Największe wrażenie na fanach Bonda zrobiła natomiast rodzinna posiadłość agenda, czyli tytułowe "Skyfall". Niestety, cały budynek od początku do końca powstał jedynie na potrzeby filmu, a jego budowa zajęła pół roku. Dom w całości był wykonany z płyt GK. Na czas nagrań budynek postawiono na terenie Hankley Common, czyli rezerwacie przyrody w Elstead w Surrey (Anglia). 

Źródło: HomeAdvisor