10 wieżowców, które odmienią panoramy miast. Wśród nich reprezentant z Polski

Najwyższe budynki od dawna najbardziej przykuwają uwagę. Ale w dzisiejszych czasach wieżowce, by stać się znakiem rozpoznawczym miasta, muszą być także piękne. Oto dziesięć najciekawszych architektonicznie projektów, jakie oddane zostaną do użytku w najbliższych latach.
Wizualizacja Vista Tower Wizualizacja Vista Tower materiały prasowe / Studio Gang

USA (Chicago) - Vista Tower

Superwysokie budynki są klasyfikowane przez specjalną Radę Wysokich Budynków i Środowiska Miejskiego (z ang. Council on Tall Buildings and Urban Habitat). Jednym z wymogów otrzymania przez budynek tytułu "superwysokiego" jest osiągnięcie przynajmniej 300 metrów wysokości. 

348 metrów wysokości będzie miał, budowany obecnie w Chicago, wieżowiec Vista Tower projektu biura Studio Gang. Potrójna wieża o pofalowanej fasadzie będzie przykuwać uwagę, a zostanie wykonana z niebiesko-zielonych tafli szkła. 

Wizualizacja 50 Hudson Yards Wizualizacja 50 Hudson Yards materiały prasowe / Foster + Partners

USA (Nowy Jork) - 50 Hudson Yards

Od czasów budowy pierwszego superwysokiego wieżowca - Chrysler Building - powstało na świecie 170 podobnych drapaczy chmur. Oto kolejny. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

50 Hudson Yards to jeden z najnowszych projektów studia Foster + Partners. Z technicznego punktu widzenia jest to drapacz chmur w starym stylu. Wykonany z betonu i stali. Natomiast jego 308-metrowa wysoka, łamana bryła ma niesamowity charakter. 

Wizualizacja The Spiral Wizualizacja The Spiral materiały prasowe / BIG

USA (Nowy Jork) - The Spiral

W rekordowym pod tym względem roku 2019 powstało aż 26 superwysokich drapaczy chmur. Pandemia koronawirusa nieco spowolniła rosnący popyt na tak wysokie konstrukcje, ale nadal pojawiają się nowe projekty i realizacje. 

Powstający w Nowym Jorku The Spiral to dzieło duńskiego studia BIG, prowadzonego przez architekta Bjarke Ingela. Wieżowiec będzie miał 314 metrów wysokości, a jego tytułową spiralę będą podkreślać drzewa umieszczone na fasadzie.

Wizualizacja The One Wizualizacja The One materiały prasowe / Foster + Partners

Kanada (Toronto) - The One

The One to kolejny w zestawieniu wieżowiec zaprojektowany przez niezwykle doświadczone i zapracowane studio Foster + Partners. Otwarcie planowane jest na 2023 rok. 

Ten wysoki na 306 metrów budynek będzie apartamentowcem. Największą uwagę przykuwa symetryczny podział elewacji za pomocą brązowego wykończenia. 

Wizualizacja Bestseller Tower Wizualizacja Bestseller Tower materiały prasowe / Dorte Mandrup

Dania (Brande) - Bestseller Tower

Wieżowce, zwłaszcza te superwysokie, powstają najczęściej wśród istniejącej zabudowy o dużych wysokościach. Wyjątkiem w tym zestawieniu jest budowany w Danii wieżowiec o nazwie Bestseller Tower.

Za projekt budynku odpowiada studio Dorte Mandrup. 320-metrowy drapacz chmur stanie w miasteczku Brande na Półwyspie Jutlandzkim.

Wizualizacja The Towers Wizualizacja The Towers materiały prasowe / Foster + Partners

USA (Miami) - The Towers

Nazwa kolejnego projektu od studia Foster + Partners nie zostawia złudzeń. The Towers będzie kompleksem składającym się z dwóch imponujących i połączonych ze sobą wież. 

Również kształt brył nie wydaje się odkrywczy, za to imponuje konstrukcja pierwszych pięter, które rozwarstwia zbity monolit, tworzący większość bryły. Wysoki na 320 metrów budynek zostanie oddany do użytkowania ok. 2023 roku, a ma się w nim znaleźć ok. 600 apartamentów. 

Wizualizacja Tower C Wizualizacja Tower C materiały prasowe / Zaha Hadid Architects

Chiny (Shenzhen) - Tower C

Większość nowych wieżowców budowana jest w Azji. Najnowsza realizacja studia Zaha Hadid Architects powstanie w chińskim Shenzhen. Wystarczy pierwszy rzut oka na niebanalny kształt budynku, by z daleka rozpoznać niepowtarzalny styl studia nieżyjącej już legendarnej architektki. 

Najnowszy kompleks budynków powstanie w dzielnicy finansowej, a wysokość najwyższego z nich dochodzić będzie do 400 metrów. 

Wizualizacja Torch Tower Wizualizacja Torch Tower materiały prasowe / Sou Fujimoto Architects

Japonia (Tokio) - Torch Tower

Ten prawdziwy kolor zasłoni niebo. Ogromny wieżowiec stanie się najwyższym budynkiem Japonii. Jest nie tylko ogromny kubaturowo, ale będzie mieć też imponującą wysokość 390 metrów. 

Nad projektem czuwają dwa japońskie studia architektoniczne: Sou Fujimoto ArchitectsMitsubishi Jisho Sekkei. Wstępnie budynek ma zostać ukończony do 2028 roku. 

Wizualizacja 1200 Bay Street Wizualizacja 1200 Bay Street materiały prasowe / Herzog & de Meuron

Kanada (Toronto) - 1200 Bay Street

Oto kolejny w zestawieniu wieżowiec budowany w kanadyjskim Toronto. 1200 Bay Street budowany w Kanadzie drapacz chmur autorstwa Herzog & de Meuron

Co prawda, prace na placu budowy jeszcze się nie zaczęły, ale jego budowa jest praktycznie pewna. Niesamowity budynek o wysokości 324 metrów ma się jednocześnie stać najwyższym budynkiem Kanady.

Wieżowiec Varso Tower (wizualizacja) Wieżowiec Varso Tower (wizualizacja) Foster + Partners.

Polska (Warszawa) - Varso Tower

W zestawieniu nie mogło zabraknąć reprezentanta Polski. Warszawski Varso Tower ma być oddany do użytkowania w 2021 roku i w tym momencie będzie najwyższym budynkiem w Polsce i całej Unii Europejskiej. Będzie miał bowiem 310 metrów wysokości. 

W wieży mają się znaleźć dwa dostępne dla wszystkich tarasy widokowe - na 49 i 53. piętrze. W środku znajdą się natomiast pełne przepychu wnętrza.