Wiesz, co to za budynek? Można się zdziwić. Tak wyglądają dzieła architektury z góry

Co to za budynek? Wygląda znajomo, prawda? Architekci przygotowujący swoje projekty dbają o to, by ich dzieła zachwycały niezależnie od perspektywy, ale rzadko mamy okazje je oglądać wprost z góry. Firma ubezpieczeniowa Budget Direct udostępniła zdjęcia najpiękniejszych budynków z niecodziennej perspektywy.
Opera w Sydney Opera w Sydney materiały prasowe / Budget Direct

Opera w Sydney

Sześć doskonale znanych wszystkim budynków zostało sfotografowanych za pomocą specjalnej techniki, dzięki której mamy okazję zobaczyć je z niezwykłej strony. Z samej góry. Cześć z nich wygląda zupełnie inaczej niż z poziomu chodnika.


Amog / wikipedia

Inspiracją dla powstania znanego każdemu kształtu opery w Sydney były unoszące się nad zatoką chmury. Na otwarcie budynku w 1973 roku przybyła nawet królowa Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jorn Utzon i Ove Arup, ten pierwszy w 2007 roku otrzymał nagrodę Pritzkera, czyli rodzaj architektonicznego Nobla. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

30 St Mary Axe 30 St Mary Axe materiał prasowy / Budget Direct

30 St Mary Axe

Wśród sześciu przedstawionych na zdjęciach budynków, 30 St Mary Axe jest najmłodszy. Ukończony w 2004 roku wieżowiec zaprojektowany przez legendarnego architekta - Normana Fostera - od razu podbił serca Brytyjczyków swoim niebanalnym kształtem, ekologicznymi rozwiązaniami i po prostu piękną bryłą. 


Diliff / wikipedia

Obecnie jest jedną z dominant dzielnicy finansowej w Londynie. By wykonać to piękne zdjęcie, trzeba było się unieść aż 180 metrów ponad górną kalenicę konstrukcji. Widok przypominający nieco siatkówkę oka zapiera dech w piersiach. 

Wieża Eiffla Wieża Eiffla materiał prasowy / Direct Budget

Wieża Eiffla

Gdyby kosmici chcieli nas unicestwić i potrzebowali wielkiego krzyżyka oznaczającego cel - Wieża Eiffla spełniałaby to zadanie. Od góry wygląda jak krzyżyk na mapie oznaczający skarb. Wszyscy znają tę niesamowitą konstrukcję wybudowaną w 1889 roku. 


Benh LIEU SONG / wikipedia

By wykonać to fenomenalne zdjęcie, kamera musiała się unieść aż 300 metrów ponad koronę wieży. Ta perspektywa dodatkowo wprawia w osłupienie, gdy dostrzega się jak przemyślana to konstrukcja wykonana bez pomocy dzisiejszych programów projektowych. 

Statua Wolności w Nowym Jorku Statua Wolności w Nowym Jorku materiał prasowy / Budget Direct

Statua Wolności w Nowym Jorku

Takie prezenty można przyjmować. Słynny na całym świecie pomnik jest darem Francuzów dla USA upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość. Jest to nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.


Elcobbola / wikipedia

Pomnik wraz z cokołem mierzy 93 metry wysokości i jest widoczny z daleka. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ był pierwszym widocznym symbolem USA dla przybywających do kraju emigrantów z Europy na przełomie XIX i XX wieku.

Nie każdy wie, że Statua Wolności stoi w miejscu dawnego garnizonu, stąd jej gwiaździsta podstawa. Do innych tajemnic pomniku należy też fakt, że choć powłoka została wykonana z miedzi, to od 1985 roku sama pochodnia jest pokryta cienką warstwą złota. Co doskonale widać na zdjęciu. 
 

Koloseum w Rzymie Koloseum w Rzymie materiał prasowy / Budget Direct

Koloseum w Rzymie

Jeden z siedmiu nowych cudów świata, czyli koloseum w Rzymie to przykład niesamowitej architektury użytkowej. Rozwiązania zastosowane w budowli, która powstała ok. 80 r. n.e. nadal są powielane w wielu powstających dzisiaj stadionach. Wystarczy dodać, że konstrukcja sprzed prawie dwóch tysięcy lat mieściła niemalże tyle samo widzów, co wybudowany w 2012 roku Stadion Narodowy, czyli ok. 50 tys. 


Diliff / wikipedia

Budynek oczywiście czasy świetności ma już za sobą i jest ruiną przeznaczoną do zwiedzania, ale dzięki temu można ujrzeć jego niesamowicie złożoną konstrukcję. Zwłaszcza widok z góry jest nie lada gratką dla fanów ciekawych konstrukcji. 

złota pagoda z Dagon złota pagoda z Dagon materiał prasowy / Budget Direct

Złota pagoda z Dagon

Najbardziej orientalny budynek w tym zestawieniu - złota pagoda z Dagon. Świątynia, wierząc legendom powstała 2,5 tysiąca lat temu. Jest to jedno z najświętszych miejsc Mjanmy. Przechowuje się w niej Sandaw (czyli włosy z głowy) Buddy Gotamy. 


Marcin Konsek / wikipedia

Mimo że obiekt wygląda okazale, to jego ostatnia renowacja odbyła się 1871 roku, a obecnie brak na nią funduszy. Z góry przypomina nieco wcześniejszy obiekt - 30 St. Mary Axe. Tylko że pokryty złotem. 

Źródło: Budget Direct