Tak wyglądałaby Jerozolima, gdyby nie była niszczona od stuleci. Architekci odtworzyli znane ruiny

Oglądając ruiny ciężko zdać sobie sprawę, jak ów budowle wyglądały w czasach swojej świetności. Jedna z firm ubezpieczeniowych wraz z architektami postanowili to zmienić i przygotowali wizualizację wybranych ruin, którym grozi zniszczenie. Można się zdziwić.
Ruiny świątyni w Hatrze (Domu Boga) Ruiny świątyni w Hatrze (Domu Boga) budgetdirect

Hatra - Irak

Ruiny antycznych i starożytnych świątyń uchodzą za najczęściej odwiedzane zabytki na świecie. Niezależnie czy chodzi o grecki Akropol, czy peruwiańskie Machu Picchu. Wielu z nich grozi niestety zniszczenie. Aby nagłośnić ten temat, architekci przygotowali wizualizację przedstawiające obecne ruiny w czasach swej świetności.


budgetdirect

Jednym z pierwszych zabytków, które zostały komputerowo odnowione, było Mezopotamskie miasto Hatra, a w zasadzie jedna ze świątyń w centrum. Ruiny obecnie znajdują się na terenach Iraku. O zabytku było ostatnio głośno w 2017 roku, gdy siły specjalne Hashed Shaabi (Powszechnej Mobilizacji) odbiły ruiny z rąk terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego.  

Świątynia w Palmyrze obecnie Świątynia w Palmyrze obecnie budgetdirect

Palmyra - Syria

Ze względu na swoją lokalizację nigdy nie zyskało takiego rozgłosu jak ruiny w Egipcie czy Grecji. A nie ustępują im swoją wielkością. Palmyra stanowiła jeden z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk (o powierzchni około 50 ha).


budgetdirect

Niestety, w 2015 roku miasto zostało przejęte przez Państwo Islamskie i do czasu odbicia w 2017 roku, wiele z jego cennych dla historii świata elementów zostało zniszczonych. Praktycznie do początku wojny domowej w Syrii działała polska misja archeologiczna. 

Fortyfikacje Portobelo-San Lorenzo obecnie Fortyfikacje Portobelo-San Lorenzo obecnie budgetdirect

Fort San Lorenzo - Panama

Słynny fort San Lorenzo góruje nad niewielkim miastem portowym Portobelo. Osada z fortem została założona przez Hiszpanów w 1597 roku i była ważnym portem eksportującym srebro. Niestety, pomimo posiadania fortu, miasto wielokrotnie było napadane i łupione. W 1668 roku napadli na nie piraci pod przywództwem Henry'ego Morgana. A w 1739 roku zostało zdobyte przez armię brytyjską. 


budgetdirect

Wszystkie te ataki odbiły się na kondycji fortu, który obecnie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten pomnik rozwoju hiszpańskiej architektury obronnej niszczeje pod wpływem działania prądów morskich i wiatru. Od 2012 roku znajduje się na liście zagrożonych zabytków. 

Ruiny Nan Madol obecnie Ruiny Nan Madol obecnie budgetdirect

Nan Madol - Mikronezja

Nan Madol to niezwykłe ruiny nazywane również "Wenecją Mikronezji" lub "Wenecją Pacyfiku". Zabytek jest zlokalizowany na ponad 100 sztucznych wysepkach utworzonych na rafie w pobliżu Temwen Island na południowy wschód od Pohnpei w Mikronezji. Wysepki oddzielone są od siebie kanałami.

Zabudowania Nan Madol stworzono z bazaltowych i koralowych głazów na rafie. Budowa tych sztucznych wysp rozpoczęła się prawdopodobnie 1200 lat temu bez użycia kół czy narzędzi metalowych. 


budgetdirect

 Ruiny jednak niedługo mogą przestać istnieć, ponieważ systemy korzeniowe lokalnych roślin niszczą fundamenty. Nie bez znaczenia są również przechodzące w tym rejonie burze tropikalne. 

Mury Jerozolimy obecnie Mury Jerozolimy obecnie budgetdirect

Stare Miasto w Jerozolimie - Izrael

Stare Miasto w Jerozolimie odwiedza co roku ponad milion turystów. Mimo że jest dobrze prosperującą atrakcją i znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO miasto jest zagrożone postępującym niszczeniem. 


budgetdirect

Największy udział w powolnej dewastacji miasta mają sami mieszkańcy oraz nieudolne zarządzanie urbanizacją miasta. Mieszkańcy domagają się stale nowych mediów i instalacji, które bardzo trudno w tak znaczącym dla historii świata miejscu przeprowadzić.