Te domy nie powinny powstać? Wśród nich jeden reprezentant z Polski

Dom można wybudować wszędzie, a jaki będzie tego koszt to inna sprawa. Oto przykłady kilku domów wybudowanych w miejscach, które w ogóle się do tego nie nadają. Środek rzeki, szczyty gór czy szczelina między blokami. Pomysłowość ludzi nie zna granic.

Drina river house

Niezwykły drewniany domek położony na skale pośrodku rzeki Drina na granicy Serbii z Bośnią i Hercegowiną. Niewielka nieruchomość ze względu na swoje położenie jest znana na całym świecie. Znajduje się również na niemal każdej pocztówce z Serbii.

Domek, tylko w 2019 roku został zniszczony siedem razy przez wylewającą rzekę. Dzięki żelbetowemu fundamentowi jego odbudowa nie trwa długo, ponieważ woda niszczy jedynie drewnianą część domu. 

Wystarczająco dużo miejsca

"Just Room Enough" jest dokładnie 1864 wyspą należącą do łańcucha "Tysiąca Wysp" położoną na granicy USA i Kanady. Jest położona niedaleko słynnego "Boldt Castle", zamku-hotelu wybudowanego w 1900 roku przez milionera George'a Boldta.

Niezwykła nieruchomość powstała w 1950 roku, gdy rodzina Sizelandów kupiła niewielką wysepkę nazywaną "Hub". Cała działka ma zaledwie 300 metrów kwadratowych i zdecydowaną większość zajmuje niewielkich rozmiarów domek. Na terenie działki znajduje się również niewielka plaża oraz drzewo, które zasadzili nowi właściciele.

Więcej na temat domu pisaliśmy tutaj.

Dom Kereta

Polski ślad w zestawieniu, słynny warszawski dom wybudowany w szczelinie między dwoma blokami. Nieruchomość jest tak naprawdę instalacją artystyczną, zaprojektowaną przez Jakuba Szczęsnego z biura architektonicznego Centrala. 


wikipedia

Wspomniany budynek znajduje się w 152-centymetrowej szczelinie między budynkami na Woli. Powstał pomiędzy przedwojenną kamienicą a powojennym blokiem mieszkalnym. Jednym z przesłań tej artystycznej instalacji jest próba wypełnienia pustki powstałej w wyniku nierozmyślnego rozczłonkowywania miasta przez przypadkową zabudowę. 

Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i przeznaczona na miejsce działań kulturalnych. Został on też pierwszym mieszkańcem. Do 2018 roku budynek był zamieszkiwany przez ponad 40 różnych artystów. Instalacje można też odpłatnie zwiedzić, gdyż jest udostępniania w wybrane weekendy w roku. Najbliższe odwiedziny Domu Kereta można planować na  21-22 marca 2020. 

Domy na fabryce

W 2013 roku dziennikarz Reutersa natrafił na niesamowitą konstrukcję w mieście Dongguan, w chińskiej prowincji Guangdong. Jak się dowiedział dziennikarz, dwa budynki na kolumnach wybudowane na dachu fabryki stoją w tym miejscu od 2011 roku.

Dom przez lokalne władze został uznany za wybudowany nielegalnie. 

Paro Taktsang

Kompleks świątyń Paro Taktsang nie jest tylko domem, co raczej zgrupowaniem klasztornym.

Posiadłość znajduje się na niewielkim skrawku ziemi w dolinie Paro, w Buthanie. Budynki zostały wybudowane w 1692 roku. Ich umiejscowienie tuż przy wyjściu z jaskiń przyciąga turystów z całego świata.  

Meteory

Oto kolejne, wydawać by się mogło, niewiarygodne miejsce na konstruowanie budynku. Kompleks 24 budynków klasztornych został wzniesiony na masywie skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji. 

Wszystkie materiały budowlane zostały wciągnięte na górę za pomocą lin na wysokość 540 metrów. Budynki są zamieszkane do dziś. Na stałe działają cztery klasztory męskie i dwa żeńskie.  

Lagangarbh Barn

Budynek pośrodku niczego - tak można by opisać Lagangarbh Barn w Szkocji. Pensjonat znajduje się w paśmie Glencoe, w Grampianach Zachodnich. Dom składa się z dwóch dormitoriów mieszczących łącznie dwudziestu turystów. 

Dom istnieje w tym miejscu od 1946 roku. Od momentu budowy jest utrzymywany i remontowany przez organizację National Trust of Scotland. W 1994 roku budynek przeszedł gruntowny remont.