Pokoje przechodnie wciąż w modzie?

W przedwojennych kamienicach i mieszkaniach z płyty pokoje przechodnie były szalenie popularne. Teraz - choć nazywane nowocześnie np. aneksami kuchennymi - są standardem w mieszkaniach o małych powierzchniach.
Deweloper zapytany o pokój przechodni - czyli taki o powierzchni od 2 do 3 m kw. "doczepiony" niejako do drugiego pomieszczenia i bez bezpośredniego przejścia do drzwi wyjściowych - początkowo robi duże oczy i zaprzecza, że takich już dawno się nie projektuje. Jednak im dłużej trwa rozmowa okazuje się, że zmieniła się tylko nazwa takich pomieszczeń.

Amfilady i aneksy w mieszkaniach tzw. kompaktowych

- Pokoje przechodnie, dziś w nowym budownictwie zastąpił pokój z aneksem kuchennym, najczęściej pełniąc funkcję salonu połączonego z kuchnią (czasem oddzielonego fragmentem ściany działowej), w których spotkać się można też z częścią jadalną. Jest to tak naprawdę zestawienie dwóch, a czasami trzech powierzchni pełniących różną funkcję w jednym pokoju. Mimo to deweloperzy odeszli od starej nazwy - mówi Robert Latuszek, analityk Home Broker. - W terminologii agencyjnej pomieszczenia przechodnie nazywane są amfiladami. Zazwyczaj w nowym budownictwie występują w mieszkaniach typu studio, gdzie pokój dzienny połączony jest bezpośrednim przejściem do sypialni. W takim mieszkaniu nie ma też korytarza - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

W deweloperskim nazewnictwie - lokale oferujące możliwie dużą liczbę pokoi, przy jak najmniejszym metrażu - to mieszkania kompaktowe. - Niekiedy nie da się w nich uniknąć pokoju częściowo przechodniego, a jednak szybko znajdują nabywców - mówi Marta Ulbrych, pełnomocnik zarządu Neocity. - Mamy w ofercie mieszkania dwupokojowe o metrażu od 34 mkw. do 40mkw. i trzypokojowe o pow. 48 mkw. z pokojami przechodnimi. Dla nabywców ważne jest, żeby każdy metr powierzchni w mieszkaniu był wykorzystany - mówi Michał Wilczewski, przedstawiciel firmy Budrem, która realizuje inwestycję Nowa Wileńska w Warszawie. - Dlatego w przypadku mieszkań o najmniejszej powierzchni wejście do sypialni prowadzi z salonu. Chodzi o to, żeby kosztem przedpokoju powiększyć przestrzeń mieszkalną - dodaje.

Popularne wśród singli i par

Czy pokoje przechodnie obniżają cenę? Nie, bo mają odbiorców. - Przy mieszkaniu dla singla lub dla pary nie ma to większego znaczenia, ale gdy mieszkanie kupuje większa rodzina raczej preferowane są lokale ze standardowym układem - mówi Marcin Jańczyk z Metrohouse. - Cena nie różni się od innych. Klienci wybierają je w pierwszej kolejności, bo niewielki metraż daje niską cenę całkowitą - ocenia Michał Wilczewski z Budrem. Innego zdania jest Robert Latuszek z HB: - Pokój przechodni w mieszkaniu może być to argument do negocjacji. Sprzedający może chcieć podwyższyć cenę uważając, że nadaje klimatyczny urok nieruchomości, z kolei kupujący będzie traktował go jako niepożądany element mieszkania.

W kamienicach po remoncie

Największy wybór pokoi przechodnich z klimatem jest w kamienicach. - Tu pokój przechodni jest np. przeznaczony na jadalnię, biblioteczkę (w zależności od pomieszczenia obok) - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. - Kolejny przykład takich pomieszczeń przejściowych występuje jako następstwo podziału mieszkań po wojnie w ocalałych kamienicach. Nagle mieszkanie, które miało ponad 100 m kw. zostało przekształcone w 3-4 lokale. Naturalnie trudno było dokonać takiego podziału, który by wykluczał obecność pomieszczeń przejściowych - dodaje Marcin Jańczyk.

W domach wielopokoleniowych

- Segmentem, w którym możemy często spotkać się z pokojami przechodnimi jest budownictwo jednorodzinne, nawet współczesne. Łączenie pomieszczeń w przypadku domów nie wpływa źle na funkcjonalność takich pokoi zważywszy na większe powierzchnie niż w przypadku mieszkań. Co więcej, niegdyś takie rozwiązania uznawane były za niezwykle praktyczne, po pierwsze ze względów komunikacyjnych, a po drugie taki dom łatwo można podzielić na dwie części, tworząc w ten sposób poczucie odrębności i własności w momencie gdy na przykład w jednym domu mieszkają rodziny wielopokoleniowe - mówi Robert Latuszek, analityk Home Broker.

Wnętrza dobrze zaaranżowane

Jak można zaaranżować pokoje przechodnie? Oto przykłady.

Przechodnia łazienkaCiekawym rozwiązaniem są również przechodnie łazienki dostępne z dwóch sąsiadujących ze sobą sypialni lub jednocześnie z sypialni i korytarza - mówi Adam Bronikowski z Hola-Design, które zajmuje się m.in. aranżowaniem nietypowych wnętrz. - W jednej z ostatnich naszych realizacji (na zdjęciu), szukając oszczędności w powierzchni, wykorzystaliśmy pomysł takiej łazienki, która dodatkowo, dzięki przesuwnej ścianie, posiadała opcję podziału na dwa niezależne pomieszczenia sanitarne - jedno o funkcji gościnnej dostępne z korytarza z kabiną prysznicową, umywalką i WC, drugie dostępne z sypialni gospodarzy z wanną i umywalką. W przypadku braku gości, dzięki przesuwnej ścianie, łazienka wykorzystywana jest w opcji przejściowej jako jedna większa, otwarta przestrzeń - opisuje.

Pokój dziennyW przypadku pokoi dziennych coraz częściej dochodzi do realizacji w opcji amfiladowej (na zdjęciu). - Taki układ stosuje się nie bez powodu. Chodzi o wykorzystanie przestrzeni. Likwidując część powierzchni przeznaczonej na korytarz pokoje zyskują na przestronności - mówi Adam Bronikowski z Hola-Design. - Dzięki przeprowadzeniu ciągu komunikacyjnego przez pokój dzienny czy gabinet, tworzy się dodatkowa przestrzeń o charakterze gospodarczym czy magazynowym - tak cennych w każdym mieszkaniu - opowiada. - Gabinet przechodni do sypialni może okazać się trafionym pomysłem, ale tylko wtedy kiedy nie ma służyć również jako pokój gościnny czy w przyszłości pokój dla dziecka - dodaje.

#
Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź ofert na Domiporta.pl

A może szukasz domu? Zobacz oferty w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (10)
Pokoje przechodnie wciąż w modzie?
Zaloguj się
 • Gość: ika66

  Oceniono 23 razy 21

  Mieszkam w starej kamienicy, w mieszkaniu, które powstało w wyniku przepołowienia większego lokalu. Nie udało się uniknąć przechodnich pomieszczeń. Ten stan rzeczy jest bardzo niedogodny i krępujący i nawet duży metraż tego nie rekompensuje.

 • Gość: koko

  Oceniono 29 razy 21

  Art. pisany na zamówienie developerów, pokoje przechodnie to niższy koszt budowy. Zatem sposób na utrzymanie wysokiej marży mimo spadających cen mieszkań. Podobnie pakowanie toalety do łazienki,a to się zdarza coraz częściej, bo przecież odpada jeden pion kanalizacji i wodociągu,oraz komin wentylacyjny. Pokój przechodni to oczywisty dyskomfort, czy może być modny ?

 • Gość: gość

  Oceniono 19 razy 19

  wmawiają nam że przechodnie pokoje to super - zrobią wszystko żeby sprzedać chłam za większe pieniądze - marketing to straszna siła

 • Gość: mekintosz

  Oceniono 22 razy 18

  Ta "przechodnia " łazienka to po prostu łazienka dostępna z dwóch pomieszczeń i tyle. Bylaby przechodnia, gdyby do sypialni mozna było wejść tylko przez nia, a tu tak zdaje się nie jest? Moim zdanie nie spelnia więc warunku "przechodniości", jest to naciągnięty przykład

 • Gość: koko

  Oceniono 8 razy 4

  Aneks kuchenny to aneks kuchenny a nie pomieszczenie przechodnie - coś autor miał do szkoły pod górkę.

  W żadnej starej kamienicy nie istniało coś takiego jak aneks kuchenny, ponieważ kuchnia była pomieszczeniem świętym - do niej przynależały, jeszcze co najmniej dwa pomieszczenia - służbówka i spiżarnia - często do kuchni prowadziły drugie schody z tzw tylnej klatki schodowej.

  W mieszkaniach robotniczych wchodziło się do kuchni, która była sercem domu - pełniła również rolę living roomu, ponieważ pokój (najczęściej jeden) służył jako sypialnia i miejsce tylko świątecznych spotkań.

  Nawet w czasach komuny budowano ślepe kuchnie a nie aneksy kuchenne. - to całkiem nowy twór powstały na zachodzie w latach 90-tych.

 • Gość: TTTTTTTTTTR

  Oceniono 1 raz 1

  Pokój przehodni... jest ok jeżeli mieszkamy sami lub z dziewczyną.... jeżeli mamy rodzine, dzieci, a każdy potrzebuje wosjego pokoju... jest już masakra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX