Zdolność kredytowa mocno w dół. Wysokie stopy procentowe ograniczają kredyty

Wysokie stopy kredytowe i drakońskie zasady, których muszą przestrzegać banki, zaczynają przynosić żniwo. Eksperci spodziewają się prawdziwego tąpnięcia w wielkości udzielanych kredytów mieszkaniowych. Wszystko przez mikrą zdolność kredytową większości Polaków. 

Polacy mają coraz trudniejszy dostęp do rynku mieszkaniowego. Według ekspertów poziom dostępności mieszkań osiągnął najniższy poziom obserwowany od 10 lat. Nie zanosi się też na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się gwałtownie zmienić, do czego w dużej mierze przyczyniają się wysokie stopy procentowe. 

 

Problem wysokich stóp procentowych nie jest wyjątkowy dla Polski, wiele innych krajów doświadcza podobnych problemów. Mając to na uwadze, można oczekiwać, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych w Polsce spadnie do połowy obserwowanej dom tej pory wartości. Negatywne przewidywania ekspertów poparte są twardymi danymi - coraz więcej Polaków nie jest w stanie spełnić niezbędnych kryteriów kredytowych. Zapowiedź KNF, który ogłosił już, nie złagodzi w przyszłym roku zaleceń do banków, też nie napawa optymizmem.

 

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca dla młodych Polaków, którzy już przed podniesieniem stóp znajdowali się w trudnej sytuacji, często byli na progu zdolności kredytowej. Skutki niskich stóp odczuwają nie tylko konsumenci, ale i deweloperzy, firmy budowlane oraz przemysł z nim związany. Fabryki okien, drzwi, mebli mogą tylko pomarzyć o skali zamówień sprzed kilkunastu miesięcy. 

Branża czeka na ruch rządu

W dłuższej perspektywie rząd może być zmuszony podjąć bardziej drastyczne kroki, jeśli chce mieć jakiekolwiek szanse na odwrócenie trendu spadkowego. Być może impulsem do ponownych zakupów byłoby obniżenie stóp procentowych, zmienienie standardów kredytowych a przez to zwiększenie dostępności kredytów. Nic nie zapowiada, by ten scenariusz miał zrealizować się szybko. Ścieżka podniesienia stóp do obecnej wartości zajęła bowiem ok. roku. 

 

Nie wiadomo jeszcze, jakie działania podejmie rząd, by ożywić rynek mieszkaniowy w Polsce. Ale jasne jest, że bez szybkich i zdecydowanych działań, wskaźnik dostępności mieszkań w Polsce pozostanie niski w najbliższej przyszłości. Zapowiedzi niskooprecentowanych kredytów mogą okazać się niewystarczające, jeśli nawet tak korzystne dla konsumentów projekty jak "Mieszkanie bez wkładu własnego" nie przynoszą w zasadzie żadnych efektów. 

 

Co to jest zdolność kredytowa i jakie ma znaczenie przy zakupie mieszkania na kredyt 

Zdolność kredytowa to bardzo ważny parametr, który wpływa na to, czy bank udzieli kredytu na zakup mieszkania.  Zdolność kredytowa oznacza ni mniej, ni więcej niż możliwość spłaty kredytu. Banki i inne instytucje finansowe biorą pod uwagę przy udzielaniu każdego kredytu. Z reguły im wyższa jest zdolność kredytowa, tym łatwiej jest otrzymać kredyt. 

 

Zdolność kredytową budujemy całe aktywne życie zawodowe. Wpływ na nią mają głównie: regularne spłacanie dotychczasowych zobowiązań finansowych, stabilna sytuacja finansowa i praca na umowie o pracę, niski poziom zadłużenia, wysoka wartość miesięcznych wpływów. 

 

Fot. Rawpixel.com