Za ile kupisz gospodarstwo agroturystyczne?

Polska agroturystyka to ciągle rozwijający się segment usług turystycznych. Na rynku nieruchomości rekreacyjno - wypoczynkowych nie brak ofert sprzedaży takich obiektów. Za średniej wielkości gospodarstwo z budynkiem noclegowym o powierzchni około 400 - 500 mkw. należy zapłacić przynajmniej 1,5 mln zł.

Wg ostatnich danych GUS z lipca 2014 roku odnośnie bazy noclegowej w Polsce - w gospodarstwach agroturystycznych w pierwszym półroczu 2014 udzielono ponad 120 tysięcy noclegów. Są różne szacunki (w zależności od definicji) dotyczące liczby takich obiektów w naszym kraju. Przyjmuje się średnio, że jest ich około 5 tys. (choć są również szacunki wskazujące na liczbę nawet 12 tys.). Dla porównania - we Francji, gdzie ten rodzaj wypoczynku jest szczególnie popularny - funkcjonuje ponad 45 tys. gospodarstw agroturystycznych, w Niemczech ponad 20 tys.

Agroturystyka to - najkrócej rzecz ujmując - wypoczynek na wsi (zwany również wczasami pod gruszą) połączony z obserwacją i czynnym uczestnictwem we wiejskim trybie życia gospodarzy. Goście mają możliwość mieszkania wraz z rodziną wiejską, poznania jej obyczajów i codziennych zajęć, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i produkcją rolną. Gospodarstwo dostarcza zdrowej i świeżej żywności. Mieszkając w nim można poznać życie wiejskie.

Współczesne gospodarstwa agroturystyczne coraz bardziej jednak się specjalizują. Nie wystarczy już samo oddychanie wiejskim powietrzem, czy pomoc przy dojeniu krów. Ostrą konkurencję o klienta wygrywają ci, którzy dorzucą coś jeszcze - atrakcje związane z lokalnym folklorem, warsztaty z lepienia garnków, stadninę koni, spływy kajakowe, ściankę wspinaczkową itp. Pomysłów może być bardzo wiele. Liczy się kompleksowość, oryginalność i szerokość oferty. Zdarza się więc, że gospodarstwa łączą siły, by przedstawić swoim klientom ciekawy, niebanalny produkt, ciężki do dostarczenia "w pojedynkę". Z czasem z pewnością zostanie wypracowanych ich system klasyfikacji gospodarstw ze względu na oferujące usługi: dla seniorów, młodzieży, edukacyjne, hipoterapia itp.

Ceny nieruchomości agroturystycznych uzależnione są oczywiście od wielu różnych czynników: lokalizacji, stanu technicznego takich obiektów, ich rentowności, dodatkowego wyposażenia, rodzaju i wielkości działki itp. Najdroższe są gospodarstwa oczywiście działające i rentowne, położone w bardzo atrakcyjnych przyrodniczo rejonach - np. w okolicy parków narodowych czy krajobrazowych, oraz w typowych destylacjach turystycznych - na Mazurach, na Pomorzu, w Bieszczadach itp.

Przeciętne ceny gospodarstw agroturystycznych na kilkuhektarowych działkach wynoszą około 3200 - 3500 zł za metr kwadratowy budynku. Są to z reguły obiekty nieco większe niż zwykłe domy jednorodzinne - stąd zazwyczaj ich ceny przekraczają milion złotych za całość. Gospodarstwo agroturystyczne z domem noclegowym o powierzchni około 400 mkw. to wydatek rzędu 1,2 - 1,5 mln zł.

Na Mazurach nieruchomości o wysokim standardzie kosztują nawet 3 - 4 mln zł. za budynki o powierzchni od 800 do 1200 mkw. na kilkuhektarowej działce. Te najdroższe wycenia się nawet na 5500 zł od metra. Jedno z gospodarstw agroturystycznych nad rzeką w rejonie Olsztyna w budynku o powierzchni 350 mkw. po zabytkowym młynie - wyremontowanym i przystosowanym do przyjęcia gości wystawiono na sprzedaż za 2 mln zł. Nad Bałtykiem - w takich miejscach jak Ustka, Rowy, Łeba tego typu nieruchomości kosztują około 4,5 - 5 tys. zł/ mkw. Podobne wyceny dotyczą również znanych lokalizacji blisko kurortów górskich.

Rynek agroturystyczny jak już powiedzieliśmy - specjalizuje się , co świadczy o jego rozwoju. Na pewno kołem zamachowym tego procesu i istotnym walorem z punktu widzenia inwestycyjnego są unijne dotacje, jakie można uzyskać na prowadzenie działalności tego typu - na różnicowanie działalności nierolniczej. Maksymalny poziom pomocy finansowej może wynosić 50% kosztów kwalifikowanych . Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 100 tys. zł na jednego beneficjenta.