Za bezpieczny kredyt 2 proc. można też postawić dom. Ale jest haczyk. Pierwsi będą jedynymi

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. to z perspektywy kredytobiorców bardzo atrakcyjne narzędzie. Po spełnieniu kilku warunków niektórzy mogą liczyć na niezłe wsparcie przy realizacji marzenia, jakim jest posiadanie własnego mieszkania. Także ci marzący o własnym domu mogą liczyć na wsparcie. Ale warunków do spełnienia mają więcej... i liczy się czas. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Bezpieczny Kredyt 2 proc. umożliwia również sfinansowanie budowy domu. Mimo wysokich cen robocizny oraz materiałów budowlanych warto jeszcze raz przemyśleć także tę opcję, ponieważ za niewiele większą kwotę możemy otrzymać dużo większą przestrzeń do życia niż w przypadku zakupu mieszkania. 

Budowa domu też jest możliwa

Budowa domu posiłkowana Bezpiecznym Kredytem 2 proc. też jest dostępna od lipca. W takim przypadku oczywiście obowiązują podstawowe kryteria i ograniczenia, takie jak nieposiadanie nigdy wcześniej nieruchomości bądź udziału w niej (powyżej 50 proc.). Ale z racji tego, że budowa domu najczęściej kosztuje więcej niż zakup lokalu od dewelopera czy z rynku wtórnego, obowiązuje jeszcze parę dodatkowych obwarowań. 

W przypadku budowy domu wkład własny ułatwiający zdobycie kredytu i wpływający na wysokość zdolności kredytowej może stanowić np. działka budowlana. Tu należy jednak pamiętać, że suma udzielonego kredytu oraz wartość działki musi zmieścić się w limicie miliona złotych. 

 

Trzeba się jednak śpieszyć. Budowa domu to wieloetapowy proces, który nierzadko trwa wiele lat. Najpierw należy znaleźć działkę, później złożyć odpowiednie dokumenty do urzędów, by rozpocząć budowę, a na końcu dograć wykonawców i liczyć na dostępność odpowiednich materiałów budowlanych. Jeżeli ktoś dopiero w lipcu rozpocznie takie poszukiwania, to musi się śpieszyć. 

 

Jak informuje serwis bankier.pl, jednym z warunków otrzymania Bezpiecznego Kredytu 2 proc. na budowę domu jest wymóg otrzymania finansowania do 2025 roku. Wbrew pozorom to bardzo ograniczony czas, nie każdy z pewnością wyrobi się w tak określonym terminie. 

Inne scenariusze

Ale to rzecz jasna nie wyczerpuje wszystkich scenariuszy, przed którymi staną przyszli posiadacze domów jednorodzinnych. W przypadku, gdy budowa jest już rozpoczęta (przed staraniem się o kredyt, np. w modelu budowy gospodarczej) to koszt już wykonanych elementów budowy (koszt działki wraz z kosztami zakupu materiałów budowlanych, robocizna itp.) nie mogą przekroczyć 200 tys. zł. 

 

Co w przypadku, gdy koszty poniesione przez inwestora są wyższe? Wówczas nadal można się o Bezpieczny Kredyt starać, ale wówczas limit wynosi odpowiednio 100 tys. zł lub 150 tys. zł. 

 

Zdjęcie główne: Sandy Millar on Unsplash