Wzrost czynszu o 500 proc. Orlen nie bierze jeńców

Nie najlepiej rozpoczął się rok dla wielu najemców lokali od grupy Orlen. Jak donosi serwis money.pl, wielu z nich otrzymało od właściciela nieruchomości podwyżkę. I nie chodzi o małe kwoty. Niektórzy z nich otrzymali sugerowany wzrost czynszu nawet o 500 proc. Dla wielu z tych firm to w zasadzie wyrok.

Wspomnianą podwyżkę czynszów najemcy otrzymali niemalże na gwiazdkowy prezent, bo jeszcze przed świętami 2022 roku. Prowadzący firmy w lokalach należących do Orlenu załamują ręce, ponieważ podwyżki są zbyt wysokie by nadal prowadzić działalność gospodarczą z zyskiem. 

Spore podwyżki

 Dla około 70 najemców spółka PKN ORLEN S.A. Oddział Centralny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiadała stawki dotychczasowych czynszów najmu. Dotyczy to lokali użytkowanych przy ulicy Trzebnickiej i Gazowej we Wrocławiu. To nieduże firmy zatrudniające po kilkanaście pracowników z różnych branż. 

 

Składają się  głównie z niewielkich rodzinnych przedsiębiorstw i często są jedynymi źródłami utrzymania właścicieli i ich rodzin. Jako donosi money.pl, część tych zakładów to firmy rodzinne prowadzone od kilku pokoleń. Są tam najemcy korzystający z danych lokali od bez mała 20 lat. 

Sprawie przyjrzał się również poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, który w tej sprawie zgłosił nawet interpelację do wicepremiera, Jaska Sasina, który jest ministrem aktywów państwowych. Polityk w swoim dokumencie poinformował, że wartość nowych stawek najmu jest dużo wyższa niż chociażby wskaźnik inflacji. Podwyżki czynszu wynoszą bowiem od 100 proc. do nawet 500 proc. 

Dramat najemców

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że jak przekonuje poseł, który zapoznał się z sytuacją najemców, ci na własny koszt zainwestowali ogromne środki w remont często zdewastowanych, pozbawionych toalet i prądu lokali. Według jego relacji najemcy prosili o spotkanie i mediacje z osobami decyzyjnymi, ale Orlen nie reagował. 

 

"Decyzja o podniesieniu czynszów przy ul. Gazowej 3 i Trzebnickiej 33 wynikała z konieczności urealnienia stawek, aby odpowiadały one obecnej sytuacji na wrocławskim rynku nieruchomości, na którym podobnie jak w innych lokalizacjach, miał w ostatnim czasie miejsce wzrost cen najmu - tak Oddział Centralny PGNiG w Warszawie, należący do grupy Orlen, tłumaczy powody podwyżki w komunikacie przesłanym money.pl

 

Jedyną dotychczas zaproponowaną opcją negocjacyjną jest zamiana lokalu na mniejszy - poiformowali pracownicy państwowej spółki. 

 

Zdjęcie główne: Stacja paliw Orlen Stop Cafe w Gdańsku / wikipedia /  Artur Andrzej