Wystarczyła plotka o Centralnym Porcie Komunikacyjnym by ceny gruntów podskoczyły o 70 procent

18 kwietnia 2017 roku Baranów był zwykłą miejscowością na mapie Polski. Wystarczyło raptem kilka dni by cena gruntu podskoczyła o 70 procent! Wszystko przez plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego!

W kwietniu zeszłego roku rząd podał informację o zamiarze budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią. Zaledwie kilka dni po wskazaniu gminy gdzie ma powstać CPK, ceny gruntu wzrosły drastycznie. 

Cena za działkę rośnie

Zanim minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk - w kwietniu zeszłego roku, ujawnił plan budowy (jeszcze) Centralnego Portu Lotniczego średnia cena działki w Baranowie (powiat grodziski) wynosiła około 162 tysięcy złotych. Nie minął miesiąc, a kwota ta urosła do 288 tysięcy! To wzrost o 77 procent! Wszystko dzięki, podaniu przez władze proponowanej lokalizacji inwestycji. 

Skąd wiadomo, że na ten wzrost miała decyzja rządu o budowie CPL? Ponieważ średnia cena dla całego powiatu grodziskiego SPADŁA w tym samym czasie o 3 procent! 

Od momentu ogłoszenia dokładnej lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego średnia cena działki w Baranowie wzrosła o 90 procent osiągając pod koniec maja kwotę 308 tysięcy. W tym samym czasie, w całym powiecie grodziskim średnia cena działki urosła o zaledwie 5 procent. Z 260 tysięcy do 274 tysięcy złotych za działkę.  

Referendum w Baranowie

W niedzielnym referendum (17.06.18) wzięło udział 47 procent uprawnionych do głosowania obywateli. Zdecydowana większość głosujących (82 procent) była przeciw budowie Centralnego Parku Komunikacyjnego na terenie ich gminy.

Natomiast w przypadku drugiego pytania "Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową CPK?" jednomyślność mieszkańców była jeszcze większa - wyniosła bowiem 90 procent.

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

Specustawa ds. CPK

Według specustawy podpisanej przez prezydenta na budowę i uruchomienie CPK będzie kosztowało polski budżet 30-35 miliardów złotych z czego 20 miliardów ma pochłonąć jedynie budowa lotniska (budowa Stadionu Narodowego kosztowała 2,2 miliarda złotych). 

W specustawie jest zapisane, że obszar inwestycji może wynieść około 66,2 kilometrów kwadratowych i będzie znajdował się na terenie trzech gmin: Baranowa (pow. grodziski), Teresina (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski). Dla porównania lotnisko Chopina ma powierzchnię zaledwie 8 kilometrów kwadratowych (830 hektarów), a największy port lotniczy w Europie znajdujący się w Paryżu ma "zaledwie" 32 kilometry kwadratowe. To pokazuje skalę planów rządu względem CPK.

Źródło: GUS, mi.gov.pl, gmina-baranow.pl, Domiporta.pl