Wysoka komoda - funkcjonalna propozycja do małych pomieszczeń

To mit, że wyłącznie duże pomieszczenia mogą być urządzone w sposób praktyczny. Owszem, niewielki metraż narzuca sporo różnych ograniczeń, nie oznacza to jednak, że nie da się tego sprytnie obejść… Sposobów na to, jak zaaranżować małe mieszkanie jest całe mnóstwo – w ten trend wpisuje się również wysoka komoda, dzięki której możesz zaoszczędzić nieco tak cennej powierzchni. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy jej zakupie? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Co warto przemyśleć przed zakupem komody?

Jedną z kluczowych kwestii, jaką powinieneś ustalić przed dokonaniem zakupu, to ustalenie dokładnego miejsca, w którym komoda zostanie ustawiona. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować maksymalne rozmiary, jakie mebel może osiągać. Zwróć uwagę nie tylko na wysokość i szerokość komody, ale i jej głębokość. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na tej samej ścianie, przy której zostanie ustawiona, znajdować się będą również inne meble – znacznie lepiej zaprezentują się, gdy ich głębokości będą do siebie zbliżone. Upewnij się również, że w wybranym przez ciebie miejscu znajduje się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodne otwieranie szuflad lub drzwiczek w wybranym przez ciebie modelu.

Dlaczego wysoka komoda to dobry wybór do niedużego pomieszczenia?

Wysoka komoda to zawsze dobry wybór wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy móc cieszyć się sporą powierzchnią do przechowywania, równocześnie nie musząc na ten cel przeznaczać zbyt wiele cennej powierzchni pomieszczenia. Wyższe meble zawsze zaoferują nam w tym temacie znacznie więcej niż zajmujące tyle samo powierzchni mierzonej po podłodze meble o mniejszej wysokości. Jeśli zatem szukasz komody do niedużej sypialni lub salonu, wysoka komoda na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę.

Komoda z szufladami czy klasyczne fronty?

Przed zakupem zastanów się również, jakie przedmioty zamierzasz przechowywać w poszukiwanej komodzie. Ich rodzaj podpowie ci, czy lepsza będzie wysoka komoda z szufladami, klasycznie zamykanymi drzwiczkami, czy model, który łączy w sobie oba te rodzaje schowków. Jeśli w komodzie zamierzasz przechowywać przedmioty o większych rozmiarach, zwłaszcza te stosunkowo wysokie, komoda z szufladami może się nie sprawdzić. Jeśli natomiast ma to być komoda do sypialni, w której zamierzasz przechowywać bieliznę i inne drobiazgi, same szuflady w zupełności wystarczą.

Komody z przesuwnymi drzwiczkami – idealne do wąskich pomieszczeń

Jeśli pomieszczenie, z myślą o którym kupowana jest komoda, jest bardzo wąskie, może się okazać, że zarówno wysoka komoda z szufladami, jak i ta z klasycznie otwieranymi drzwiczkami się nie sprawdzą. W tej sytuacji warto sięgnąć po wysoką komodę z przesuwnymi drzwiczkami – ten rodzaj zamykania nie wymaga pozostawienia przed meblem aż tyle wolnej przestrzeni, dzięki czemu w wąskim pokoju sprawdzi się idealnie.

Komody na nóżkach – nie tylko modne, ale i niezwykle praktyczne

Kolejna propozycja, która świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, to wysoka komoda na nóżkach. Ten trend nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością, warto jednak mieć na uwadze, że miana wnętrzarskiego hitu nie zawdzięcza wyłącznie swojej przyjemnej dla oka estetyce. Głównym atutem nie tylko komód, ale i wszystkich innych mebli na nóżkach jest to, że optycznie dodają wnętrzu lekkości. Warto wykorzystać ten efekt zwłaszcza na małych przestrzeniach, gdzie ani przeładowanie zbyt dużą liczbą mebli ani ich masywny charakter nie są mile widziane.

Meble do małych wnętrz – co jeszcze warto wykorzystać?

Wysoka komoda do salonu lub sypialni to dopiero mały przedsmak praktycznych rozwiązań i mebli, które warto wykorzystać w trakcie planowania aranżacji niedużego mieszkania. Co również sprawdzi się w tym charakterze? Przede wszystkim nie bagatelizuj ścian i nie ograniczaj się wyłącznie do mebli ustawianych na podłodze. Półki, regały wiszące, organizery – to nie tylko praktyczne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach, ale i niezwykle skuteczny sposób na urozmaicenie wystroju.

 

W miarę możliwości postaraj się również, aby kupowane przez ciebie meble posiadały dodatkowe schowki. Jeśli zamierzasz kupić pufy, niech będą to pufy ze schowkiem ukrytym pod zdejmowanym siedziskiem. Sofa do salonu? Model z pojemnikiem na pościel przyda się nie tylko do przechowywania kołdry czy poduszek dla gości. Stolik kawowy? Wybierz stolik z szufladą lub dodatkową półką pod blatem. Wszystkie te meble zajmą dokładnie tyle samo miejsca co ich odpowiedniki pozbawione jakichkolwiek dodatkowych funkcji. Szkoda byłoby rezygnować z dodatkowej przestrzeni do przechowywania – tej nigdy zbyt wiele!