Wynajmujesz mieszkanie - wcale nie otrzymasz dopłat. Obalamy mit o dopłatach do najmu

Od tygodni Polacy są bombardowani informacjami o dopłatach do czynszów. W listach do redakcji padają pytania o to, kto będzie mógł z nich skorzystać. W większości przypadków wiadomości nie są dobre.

"Wynajmujemy z mężem i dwójką dzieci niewielkie mieszkanie na Bielanach, ile możemy otrzymać dopłaty do czynszu, jeżeli teraz płacimy około 1500 zł" - pisze jedna z czytelniczek. 

Dopłaty do mieszkań nie dla każdego

Ile otrzyma dopłaty czytelniczka? Odpowiedź brzmi: okrągłą sumę, czyli zero złotych. Choć w komunikatach pobrzmiewa hasło dopłat "dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt, a zarabiają za dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne" to prawda jest okrutna. 

Dopłaty są przewidziane jako uzupełnienie idei Narodowego Programu Mieszkaniowego, a konkretniej programu Mieszkanie na Start. I będzie dotyczyło jedynie nowo wybudowanych budynków przeznaczonych konkretnie pod najem. Czyli chociażby budynków z programu Mieszkanie Plus.

Według projektu ustawy dopłatę będą mogły otrzymać osoby ZASIEDLAJĄCE lokal PO RAZ PIERWSZY. To oznacza, brak dofinansowania czynszów osób, które obecnie wynajmują mieszkania z rynku wtórnego. 

Program socjalny

Dopłaty do czynszów można postrzegać jako program niemal socjalny. Jego powodzenie jest natomiast uzależnione od sukcesu programu Mieszkanie Plus oraz tego, czy deweloperzy zaczną inwestować w lokale przeznaczone na wynajem.

Takie mieszkania zaczynają się pojawiać na polskim rynku, w tym kontekście można wymienić chociażby Resi4Rent, pisaliśmy o nich w materiale "Odwilż na rynku wynajmu mieszkań". Ale stanowią one jak na razie za małą grupę, by wpłynąć znacząco na rynek.

Dobrze, że pojawia się taki program dopłat i może zrobić dużo dobrego na rynku nieruchomości w Polsce na wynajem, lecz trzeba pamiętać o tym kto może sobie na niego pozwolić. 

Założenia programu dopłat do najmu

Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód brutto nie przekracza 2562 złotych (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 procent jest zwiększany o 30 punktów procentowych. Czyli dla rodziny 2+1 limit wynagrodzenia będzie wynosił 5125 złotych brutto.

Kryteria doboru lokatorów i ich pierwszeństwa ustali Rada Gminy. Ale dokładne preferencje wyboru będą określone w ustawie. Rada Gminy jedynie określi, z którego zestawu cech skorzysta i komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty byłyby przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Źródło: MIiR GUS