Wynajem mieszkania jako dla pracownika sezonowego? Fiskus odpowiada na pytanie o VAT

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje w przypadku miejsc noclegowych dla pracowników sezonowych? Odpowiedzi na to pytanie udziela Krajowa Informacja Skarbowa. Wyjaśnia, jakiego PKWIU należy użyć, by podatek rozliczyć należycie.

Wynajmowanie kwater dla pracowników do dla wielu firm norma. W terenie pracują bowiem często całe zespoły robotników, inżynierów i innego rodzaju specjalistów.

 

Prosta, mogłoby się wydawać, czynność, budzi jednak wątpliwości natury podatkowej. Jaką stawkę VAT należy zastosować,  by prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. Wiążącej odpowiedzi na ten temat udzieliła Krajowa Informacja Skarbowa. Pytanie zadał jej jeden z przedsiębiorców, którego działalność polega na wynajmowaniu miejsc noclegowych dla pracowników. 

Wynajmujesz dla pracowników? Jaka stawka VAT?

WIS w stanowisku cytowanym przez "Dziennik Gazetę Prawną" stwierdza, że w przypadku wynajmu miejsc noclegowych dla pracowników sezonowych obciążone jest ośmioprocentową stawką podatku VAT. Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w zakresie usług obiektów noclegowych i turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania powinno być rozliczane według PKWIU 55.20 - informuje dziennik. 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

To istotna różnica. Miejsca noclegowe wynajmowane krótkoterminowo nie podlegają bowiem takim samym rygorom, co standardowe nieruchomości hotelowe. Inne są m.in. wymaganie sanitarne, a także przeciwpożarowe. 

 

 

 
Miejsca noclegowe we własnym mieszkaniu? To możliwe

Prawo daje możliwość wynajmowania miejsc noclegowych dla pracowników sezonowych wydzielonych w ramach własnego domu czy mieszkania. Możliwe jest wówczas rozliczenie zysków z tego typu działalności w ramach standardowego rozliczenia podatku PIT. 

 

Może się jednak zdarzyć, że wynajmowanie miejsc noclegowych będzie musiało być prowadzone w ramach standardowej działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów działalności, do wyboru mamy kilka wariantów. Możliwe jest nawet założenie spółki. 

Przepisy inne dla poszczególnych rodzajów wynajmu

Warto podkreślić też zróżnicowanie na wynajmowanie miejsc noclegowych w budynkach stałych i wspólnych. W pierwszym przypadku zapewnić trzeba odpowiednią temperaturę - wynosić musi co najmniej 18 stopni. Niezbędna jest też standardowa instalacja sanitarna  - dostęp do ciepłej wody musi mieć charakter całodobowy. Warto pamiętać, że maksymalna liczba osób przypadająca np. na toaletę, jest określona w przepisach.

 

W przypadku sal liczy się ilość miejsca dostępna dla jednej osoby. Musi to być co najmniej 2,5 metra kwadratowego. Chyba że mamy do czynienia z łóżkiem dwupoziomowym, wówczas wielkość metrażu może spaść do poziomu 1,5 m kw. Lokale wspólne muszą posiadać wyposażenie takie jak oddzielne szafki, krzesła, stół, oświetlenie.