Wyborczy prezent od rządu. "Rabat" na mieszkanie. Nawet 20-30 tys. zł w kieszeni

Milionom Polaków brakuje środków na zakup mieszkania. Jednak niedługo możliwość kupienia nieruchomości stanie się łatwiejsza. Sejm przyjął nowe przepisy, które mogą zaoszczędzić części kupujących nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kredyt będzie również obejmować koszty remontu i wyposażenia mieszkania.

 

 

Niektóre osoby, które planują kupić swoje pierwsze mieszkanie, będą mogły wkrótce skorzystać z nowego, bardzo atrakcyjnego rozwiązania. Zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego zwolniony zostanie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przepis uchylający ten obowiązek został uchwalony w minionym tygodniu przez Sejm.

 

Co więcej, będzie możliwość kredytowania nie tylko samego mieszkania, lecz także kosztów związanych z ewentualnym remontem lub wyposażeniem. To świetna wiadomość dla młodych osób. Około dwóch i pół mln Polaków, spośród których dwa mln ma pracę, nie może sobie pozwolić na zakup lub wynajem własnego mieszkania. Wciąż mieszkają z rodzicami.

Mieszkanie bez podatku PCC to spora oszczędność

Likwidacja podatku PCC (2 proc. ceny mieszkania) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym może przynieść naprawdę spore oszczędności. Mogą wynosić od kilku do nawet 20-30 tys. zł, zwłaszcza w przypadku najdroższych mieszkań. Teoretycznie nowe zasady mogą wejść w życie wcześniej niż początkiem przyszłego roku, co sugerował pierwotnie minister. Bartosz Turek, główny analityk firmy deweloperskiej HREIT, opisał tę informację na łamach wprost.pl.

 

Wcześniej rząd przyjął ustawę, która ma ułatwić zakup nieruchomości w inny sposób. Mowa tutaj o programie "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", który jest preferencyjnym kredytem dla osób w wieku do 45 lat, planujących zakup pierwszego mieszkania. Gdzie leży korzyść? Oprocentowanie tego kredytu będzie około trzykrotnie niższe niż oprocentowanie dostępnych obecnie kredytów komercyjnych. Maksymalna kwota kredytu wyniesie do 500 tys. zł dla osób samotnych oraz do 600 tys. zł dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Chętni będą mogli wnosić wkład własny, który nie może przekroczyć 200 tys. zł.

 

Tańszy kredyt, czyli niższa rata

Nowy preferencyjny kredyt ma być dostępny już od lipca 2023 roku. Dzięki rządowym dopłatom rata kredytu może być o mniej więcej jedną trzecią niższa niż w przypadku standardowej oferty. Program rządowy został również zaprojektowany w taki sposób, że spłata kapitału jest szybsza przez pierwszą dekadę. A to sprawi, że później kredyt będzie mniejszym obciążeniem finansowym.