Właściciele nieruchomości na celowniku przestępców. Umowa nie chroni przed karą

Nielegalne składowanie odpadów to poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Praktyka ta jest uznawana za przestępstwo środowiskowe i surowo ścigana przez organy ochrony środowiska. Niestety - właściciele nieruchomości muszą tu uważać w szczególny sposób. Nieuczciwe firmy wyszukują np. właścicieli gruntów lub budynków, podpisują z nimi umowy, by teren wykorzystać w zupełnie inny sposób. Odpowiedzialność za to, co znajduje się na posesji, spada jednak na właściciela, nie wynajmującego. 

Niestety, nieuczciwi przedsiębiorcy nadal próbują łatwo zarobić w tej branży, często kosztem nieświadomych właścicieli nieruchomości. Konsekwencje są dotkliwe! Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi działań przestępców i nie dali się oszukać. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach rządowych, gdzie Ministerstwo Środowiska podaje szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów - czytamy na stronach resortu. 


 

Masz ziemię lub budynek? Uwaga na oszustów

Schemat działania zorganizowanej przestępczości odpadowej jest dobrze znany. Przestępca poszukuje odpowiedniego terenu do prowadzenia nielegalnej działalności, a następnie pod przykrywką legalnej firmy lub interesu, jako pozorny przedsiębiorca, podpisuje umowę najmu nieruchomości z właścicielem. Następnie gromadzi odpady i pobiera opłatę za ich odbiór i "zagospodarowanie".

 

Jednak zamiast przekazać te odpady do legalnego podmiotu zajmującego się ich przetwarzaniem, przestępca porzuca je na wynajętym terenie, pozostawiając właściciela nieruchomości z poważnym problemem. Nierzadko porzucane odpady są niebezpieczne dla zdrowia i życia, takie jak chemikalia, a ich usunięcie może wiązać się z wysokimi kosztami (nawet w milionach złotych!).

Cztery najważniejsze zasady

Jak podaje resort z uwagi na powyższe kluczowe jest, aby być świadomym tego procederu, aby nie stać się jego ofiarą. Warto zrozumieć, jak działa ten schemat krok po kroku. Jak wyjaśnia ministerstwo, to:

 

1. Wytypowanie odpowiedniego terenu do nielegalnej działalności - przestępcy często wybierają miejsca na niezabudowanych nieruchomościach, w lasach lub na terenach podmiejskich, gdzie lokalna społeczność ma ograniczony dostęp i trudno zauważyć niepokojące działania. Porzucone odpady mogą również znajdować się w opuszczonych halach lub innych budynkach, które są idealnym miejscem do ukrycia nielegalnej działalności.

 

2. Podpisanie umowy najmu lub dzierżawy - przestępca, działając jako pozorny przedsiębiorca, podpisuje umowę z właścicielem terenu na najem nieruchomości. Często używa fałszywych dokumentów lub korzysta z tzw. "słupa" - osoby trudnej do namierzenia, aby uniknąć identyfikacji.

 

3. Nielegalne zwożenie odpadów na wynajęty teren - nieuczciwy przedsiębiorca odbiera odpady od innych firm, pobierając opłatę za ich odbiór i "zagospodarowanie". Jednak zamiast przekazać te odpady do legalnego podmiotu, przestępca porzuca je na wynajętym terenie. Właściciel nieruchomości często nie jest świadomy tego procederu.

 

4. Zniknięcie najemcy i pozostawienie problemu właścicielowi - po zwożeniu i porzuceniu odpadów na wynajmowanym terenie, nieuczciwy przedsiębiorca znika. Właściciel nieruchomości zostaje z problemem porzuconych odpadów, a także z obowiązkiem ich usunięcia. Jeśli nie jest możliwe zidentyfikowanie najemcy, właściciel staje się domniemanym posiadaczem odpadów i ponosi koszty ich usunięcia.