Wkrótce rusza sprzedaż działek na Marsie? Naukowcy mają pomysł, jak zarobić na Czerwonej Planecie

Jaskinie na Marsie mogą stać się pierwszymi domami ludzi, którzy dotrą na Czerwoną Planetę. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy. Stworzyli plan, który w optymistycznym scenariuszu może się skończyć możliwością kupienia nieruchomości albo działki położonych 400 mln km od Ziemi. 

Inżynierowie z Uniwersytetu Arizony chcą stworzyć system, który pozwoliłby autonomicznym pojazdom odkrywać i eksplorować jaskinie i inne podziemne struktury na Marsie. Jaskinie te - jak u zarabia dziejów ludzkiej cywilizacji na Ziemi - mogłyby stanowić idealne schronienie dla astronautów. Zapewniałyby ochronę przed naturalnym wrogiem każdego życia - promieniowaniem kosmicznym. A także ekstremalnymi warunkami panującymi na powierzchni planety. A te bywają zabójcze. Bo chociaż w pobliżu równika temperatura sięga ok. 20 st. C, to w nocy spaść może poniżej -70 st. C. 

 

- Jaskinie byłyby doskonałymi schronieniami dla astronautów, ponieważ nie trzeba budować struktury i jest się w nich chronionym przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Wystarczy więc je tylko zagospodarować i urządzić, aby było pięknie i przytulnie - komentuje Wolfgang Fink, profesor inżynierii i informatyki z Uniwersytetu Arizony, cytowany przez Business Insider. 

Łaziki same szukałyby miejsca, które można by zmienić w dom

System opierałby się na kilku typów pojazdów, które tworzyłyby wielką bazę danych. Łaziki zrzucone na Czerwoną Planetę z wyszukiwaniem miejsc wartych zbadania miałyby radzić sobie samodzielnie. Ciągle monitorując swoje otoczenie i utrzymując swego rodzaju cyfrową orientację w przestrzeni.

 

System, nad którym pracują naukowcy, mógłby działać w dwóch trybach. W jednym z nich matczyny pojazd biernie odbiera dane przesyłane przez pojazdy eksplorujące jaskinie, a łaziki same decydowałyby, co badać. W drugim wariancie to matczyny pojazd pełniłby funkcję koordynatora, wydając polecenia pojazdom. 

 

Życie na Marsie? Ekspert o planie naukowców

Prezes Niemieckiego Towarzystwa Astrobiologicznego Dirk Schulze-Makuch uznał go za przełomowy dla rozwoju badań planetarnych i astrobiologicznych.

 

Podejście do sieci komunikacyjnych widoczne w tej nowej pracy ma potencjał, by zwiastować nową erę odkryć planetarnych i astrobiologicznych. Pozwala nam wreszcie zbadać marsjańskie jaskinie i podpowierzchniowe oceany lodowych księżyców - miejsca, w których może być obecne życie pozaziemskie  - ocenił cytowany przez ctvnews.ca. Kto wie, może ludzkość naprawdę jest blisko momentu, w którym na Marsie będzie można kupić działkę, dom lub chociaż jaskinię.