Willa plus. Ministerstwo kupi bądź wybuduje 12 nieruchomości "patriotycznym" organizacjom

Dziennikarze stacji TVN24 dotarli do informacji, z których wynika, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zasponsoruje zakup bądź budowę 12 nieruchomości dla organizacji pozarządowych. Wśród kupionych budynków są, chociażby warszawskie wille czy posiadłość pod Elblągiem z lasem i stawami. A wszystko za pieniądze podatników, choć nazwy samych organizacji niewiele mówią przeciętnemu Kowalskiemu. 

Tak duża rozrzutność publicznych pieniędzy zaskakuje, zwłaszcza, że samo MEiN często podkreśla, że środków nie ma wiele. Bardzo często ten argument pojawia się w sytuacji, gdy nauczyciele, domagając się podwyżek, grożą strajkiem. 

Specjalny program

W listopadzie zeszłego roku wystartował program ministerialny "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Za tą długą nazwą kryje się po prostu państwowe dofinansowanie budowy bądź kupna nieruchomości pod działalność organizacji pozarządowych wspierających edukację. 

 

Na ten cel MEiN wydało 40 milionów złotych, a dofinansowanie otrzymało łącznie 42 zgłoszone projekty. Wśród najszczodrzej obdarowanych nie brakuje osób powiązanych z partią PiS. Największą dotację w wysokości 5 mln zł np. otrzymała Fundacja Polska Wielki Projekt. W radzie tejże zasiadają m.in. minister kultury Piotr Gliński, czy europosłowie Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko z PiS.  

Śledztwo dziennikarzy TVN24 przyniosło informacje o łącznie 12 organizacjach, które otrzymają wysokie dotacje na zakup bądź budowę budynku z publicznych pieniędzy. Wszystkie opisywane przez dziennikarzy organizacje miałyby w tych budynkach prowadzić działalność edukacyjną. 

Zrobiło się głośno

Dziennikarze od rana publikują informacje na ten temat, dopisując ironicznie "Willa plus". Nawiązują w ten sposób do innych programów obecnego rządu takich jak 500 plus, mieszkanie plus, czy słynne "pałacyk plus". 

 

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że każdy z tych budynków zgodnie z programem MEiN, może być sprzedany po określonej karencji. Ta wynosi w zależności od budynku o 5 do 10 lat. 

 

Zdjęcie główne: flickr.com / Minister Przemysław Czarnek / Debata MRiPS z okazji Dnia Praw Rodziny / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej