Większość środków z MDM zgarnęli single i bezdzietni. Teraz obejdą się smakiem

To nie jest kraj dla singli i bezdzietnych. Przynajmniej w ostatnich latach. Ta grupa społeczna może narzekać na pomijanie jej praktycznie we wszystkich nowych świadczeniach. Teraz za sprawą Polskiego Ładu mogą poczuć się pominięci jeszcze bardziej.

Najnowszy pomysł na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce jest bardzo podobny do istniejącego wcześniej Mieszkania dla Młodych. Z tą różnicą, że będzie to Mieszkanie dla Młodych Rodziców. Mieszkanie dla Młodych Singli już było. 

Mieszkanie dla Młodych

Po niezbyt udanym programie Mieszkanie Plus rząd sięga po sprawdzony sposób poprawy warunków mieszkaniowych i proponuje rozwiązanie podobne do Mieszkania dla Młodych. Programu, który działał od 2014 do 2018 roku. 

Z jego pomocą beneficjenci mogli otrzymać jednorazową dotację od państwa na wymagany wkład własny przy zakupie mieszkania. Program w ostatnich latach swojego działania był tak popularny, że deweloperzy całkowicie świadomie budowali mieszkania w ten sposób, by mieścić się w parametrach wymaganych w regulaminie. 

Co się okazało już po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych? Owszem, korzystali z niego młodzi ludzie (jednym z warunków był wiek do 35 lat), ale głównie bezdzietni. Gdy w 2017 roku, NIK podał wyniki swojej kontroli, niektórzy przecierali oczy ze zdumienia. 

Jak się okazało. Ponad 72 proc. ogółu kredytobiorców stanowiły osoby samotne i małżeństwa bezdzietne.

Rodzina to jest siła

Już odsłona programu Mieszkanie Plus ukazała, kto ma obecnie pierwszeństwo dla rządu. W tych miejscowościach, gdzie mieszkania w ramach programu powstały, pierwszeństwo często miały rodziny z dziećmi. Każdorazowo kryteria ustalały władze samorządowe. 

Natomiast w pierwszych założeniach dotyczących gwarancji państwa na wkład własny w ramach Polskiego Ładu od razu są podane wymagania, jakie należy spełnić, by wziąć w nim udział. W programie będą mogły wziąć udział rodziny z dziećmi, bądź osoby samotnie wychowujące dzieci. Single i bezdzietni tym razem będą musieli obejść się smakiem. 

Być może projekt ustawy w trakcie konsultacji społecznych ulegnie jeszcze zmianom.