Węgla nie ma, kaloryfery zimne. Jak można ogrzać się prądem?

Za oknem wkrótce zrobi się zimno, co odczujemy w naszych mieszkaniach. Sezon grzewczy rozkręci się w pełni, ale wysokie ceny węgla mogą sprawić, że kaloryfery pozostaną zimne. Nie ma bowiem pewności, że wszyscy, którzy potrzebują surowca, kupią go w odpowiedniej ilości. Może się zatem zdarzyć, że z braku innych alternatyw Polacy będą musieli (d)ogrzewać się prądem. Warto poznać rodzaje ogrzewania elektrycznego. 

Jak mawiał klasyk, kiedy jest zima, musi być zimno, bo takie jest odwieczne prawo natury. Nie oznacza to jednak, że nie możemy włączyć grzejnika elektrycznego, olejowego, farelki. No właśnie. Jakie grzejniki elektryczne są dostępne na rynku? Przeglądamy najpopularniejsze technologie. Dlaczego? Polska odnotowuje - i wiele wskazuje na to,  że dalej będzie odnotowywać - gwałtowny wzrost cen energii. Powodów jest wiele, wśród najważniejszych rosnące koszty węgla i gazu, uprawień do emisji CO2.  To spowodowało, że wiele rodzin ma trudności z utrzymaniem rachunków za energię w ryzach. Tymczasem jesień robi się coraz zimniejsza, a po niej przyjdzie w końcu regularna zima.

 

Elektryczny grzejnik konwektorowy. To rodzaj grzejnika, który wykorzystuje element elektryczny do podgrzewania metalowej płyty, która z kolei przekazuje ciepło do otaczającego ją powietrza. Ten typ grzejnika jest bardzo wydajny i jest często używany w domach i budynkach biurowych. To w wielu domach najpopularniejszy typ grzejnika elektrycznego. Nic dziwnego - są stosunkowo niedrogie, chociaż bardziej w zakupie niż w eksploatacji. A przede wszystkim zapewniają pewne źródło ciepła. Mają jednak wady. Mogą być głośne!

 

 


 

 

"
"
Czym się ogrzewać w domu i biurze? Rodzaje piecyków

Elektryczna piecyk olejowy. To rodzaj grzejnika, który wykorzystuje element wypełniony specjalnym olejem, który służy do podgrzewania metalowej płyty. Ta  z kolei przekazuje ciepło do otaczającego powietrza. Ten typ grzejnika jest mniej wydajny niż grzejnik konwektorowy, ale nadal jest dość skuteczny.  

 

Grzejniki olejowe są one droższe niż grzejniki konwektorowe, ale zapewniają bardziej równomierne źródło ciepła. Są one również znacznie cichsze niż grzejniki konwektorowe, co czyni je dobrym wyborem dla osób wrażliwych na hałas. Nie mają wentylatorów, a jeśli to niewielke. Większość wydaje z siebie wyłącznie "pykanie". 

 

Termowentylatory (farelki). Grzejnik wentylatorowy to rodzaj grzejnika, który wykorzystuje wentylator elektryczny do nadmuchiwania gorącego powietrza nad metalową płytą, która z kolei przekazuje ciepło do otaczającego powietrza. Ten typ grzejnika jest mniej wydajny niż grzejnik konwektorowy, ale może być przydatny w mniejszych pomieszczeniach.

 

Wady? Są one tańsze niż grzejniki olejowe, ale mogą być głośne niczym samoloty. I, co niezwykle ważne, ogrzewają tylko włączone. Piecyki olejowe akumulują natomiast ciepło. 

 

 

 

Nowoczesna technologia? Co wybrać, by się ogrzać?

Grzejniki na podczerwień. Wykorzystują fale podczerwone do ogrzewania dowolnego obiektu (w tym nas samych). Ten typ grzejnika jest bardzo wydajny i jest często stosowany w domach i budynkach biurowych. 

 

Grzejniki na podczerwień są najdroższym rodzajem grzejnika elektrycznego przeznaczonym do użytku domowego. Zapewniają jednak równomierne źródło ciepła i mogą być wykorzystywane do kierowania określonych obszarów w pomieszczeniu. Można je zamontować na ścianie lub umieścić na podłodze.  Często są wyposażone w regulatory, dzięki czemu można kontrolować, jak długo są włączone, jaką temperaturę mają osiągnąć czy utrzymać etc.