Wczoraj go nie było, a dzisiaj już jest. Zbudowali 10-piętrowy blok w 28 godzin. Niesamowity timelapse

Ile może potrwać budowa dziesięciopiętrowego bloku? Parę miesięcy? Kilka tygodni? Nie. Jak się okazuje, Chińczycy są w stanie wybudować taki blok w zaledwie 28 godzin. Nie wierzycie, obejrzyjcie zapis wideo. To nie pierwszy tego typu wyczyn firmy z Chin.

Problem braku mieszkań dotyczy wielu krajów na świecie, nie tylko Polski. Niestety, budowa budynku to nie robienie sałatki i musi swoje trwać. Ale czy na pewno? Chińskie firmy stawiają bloki w jeden dzień. 

Ile trwa budowa budynku

Każdy widział w Polsce plac budowy budynku wielorodzinnego i pewnie każdy zdaje sobie sprawę, że mimo to, że coraz szybciej się je buduje, to jednak proces ten zajmuje sporo czasu. Liczony jest w miesiącach, w najlepszym wypadku w tygodniach. 

Według danych GUS za pierwszy kwartał 2021 roku, przeciętny czas budowy domu wielorodzinnego trwał ok. 23... miesięcy. Wszystko zależy rzecz jasna od technologii budowlanej. W tradycyjnej udoskonalonej* trwało to ok. 43 miesiące, a budownictwie wielkopłytowym** zaledwie 17 miesięcy. Ale gdzie tym wynikom do wyczynu Chińczyków. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Tak się buduje w Chinach

Chińczycy postawili już dziesiątki miast-widmo, w których zajęte mieszkania stanowią zaledwie ułamek całości, ale wcale im to nie przeszkadza, by wykorzystywać swoje doświadczenie i budować jeszcze szybciej. 

Firma BROAD Group postanowiła pokazać, jak szybko potrafi stawiać bloki. Swoją najnowszą konstrukcję, pracownicy spółki wykonali w zaledwie 28 godzin i 45 minut. Wraz z wykończeniem wnętrza. Wszystko za pomocą, budownictwa modułowego. Mimo to tempo robi wrażenie, zwłaszcza że mamy do czynienia z budynkiem wielokondygnacyjnym.  

Budynek stanął miejscowości Changsha które jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Hunan, a cały proces budowy został nagrany. Całość zmontowano i przedstawiono w technologii timelapse, dzięki czemu całą budowę możemy obejrzeć w zaledwie pięć minut. 

Wyczyn budowy szpitala dla ofiar koronawirusa w dziesięć tygodni, nie wydaje się teraz już niczym nadzwyczajnym. 

*Metoda wznoszenia budynku mieszkalnego, w której konstrukcją nośną są ściany wykonane z cegły, bloczków lub pustaków o ciężarze i wymiarach umożliwiających ich ręczne wbudowywanie.

**Metoda wznoszenia budynku mieszkalnego o ścianowej konstrukcji nośnej przegród pionowych, montowanych na miejscu budowy z wielkowymiarowych (wielkoblokowych) elementów prefabrykowanych betonowych lub żelbetowych. Wymiary elementów ściennych odpowiadają wysokości całej kondygnacji i mają szerokość 2,40 m i więcej.