Wartość nieruchomości w Polsce urosła do... 5,6 bln zł

Narodowy Bank Polski publikuje dane dotyczące szacunkowej wartości nieruchomości mieszkaniowych. W Polsce ich wartość w ciągu roku wzrosła o kilkaset milionów złotych.

Ile warte są wszystkie nieruchomości mieszkalne, które znajdują się w Polsce. Informacje na ten temat można znaleźć dzięki publikacji Narodowego Banku Polskiego. Dane dotyczą końcówki roku 2021. Wynika z nich, że obecna Szacunkowa wartość to przecież 5,6 miliona złotych. W roku 2020 ta wartość wynosiła 4,9 miliona złotych. Oznacza to, że w ciągu roku wartości nieruchomości wzrosła o kilkaset milionów złotych.

 

"Według NBP w 2021 r. zwiększyła się liczba mieszkań w zasobie na 1000 osób - do ok. 400 wobec 392 w 2020 r. - oraz przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę - do ok. 30,0 mkw. wobec 29,2 mkw. rok wcześniej. Zmalała przeciętna liczba osób przypadająca na mieszkanie - do 2,50 w 2021 r. wobec 2,55 w 2020 r." - czytamy w raporcie cytowanym przez Polską Agencję Prasową. 

"
"
NBP o sytuacji na rynku nieruchomości

Jaka jest sytuacja na polskim rynku nieruchomości? Najbardziej aktualne dane NBP na ten temat znajdują się w czerwcowym raporcie "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2022 r.".  NBP zauważa, że Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych w I kwartale 2022 r. była najniższa w okresie ostatnich sześciu kwartałów. "Taki poziom sprzedaży mieszkań był wynikiem, zarówno ograniczenia popytu spowodowanego wzrostem niepewności związanej z inwazją Rosji w Ukrainie, jak i spadku podaży mieszkań ze strony deweloperów. Kontynuowane było przesunięcie popytu na tańsze mieszkania w mniejszych ośrodkach stanowiących aglomeracje dużych miast" - czytamy w dokumencie. 

Może zostawić wyposażenie, ale musi liczyć się z rachunkiem

Analitycy Narodowego Banku Polskiego zauważają, że odnotowano także spadek popytu na kredyt mieszkaniowy wobec wzrostu poziomu jego oprocentowania i zacieśnienia polityki kredytowej banków. Jednocześnie w pierwszym kwartale br. oddano do użytkowania w Polsce 54,7 tys. mieszkań, co było rekordowym wynikiem dla tego okresu od 2005 r.

 

"Było to jednak efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat. Istotnie wzrosły koszty budowy mieszkań, tj. materiałów, robocizny, najmu sprzętu i terenów budowlanych. Obserwowano wzrost średnich cen transakcyjnych mkw. mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oraz wzrost stawek transakcyjnych najmu" - podkreślają autorzy publikacji.