W Toronto powstanie stadion stworzony specjalnie dla esportowców. Będzie miał 7 tys. miejsc

Esport bardzo szybko goni klasyczne rozgrywki sportowe. Już teraz nagrody pieniężne za zwycięstwa w turniejach są porównywalne. Pora na następny krok. Stadion przewidziany konkretnie na zawody esportowe.

Stadiony mogą mieć różne przeznaczenie: piłkarskie, rugbiarskie, lekkoatletyczne, żużlowe i wiele innych. Do tego grona już niedługo dołączy największa arena o przeznaczeniu esportowym na zachodniej półkuli. To znak czasów. 

Wyjątkowy stadion w Toronto

Arena, która ma powstać w kanadyjskim Toronto, na obszarze Canadian National Exhibition, czyli Wystawy Narodowej będzie drugim największym stadionem przewidzianym głównie dla rozgrywek esportowych na świecie.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Za projekt futurystycznie wyglądającego budynku odpowiada pracownia architektoniczna Populous, która znana jest z realizacji obiektów sportowych, takich jak stadion RC w Strasburgu czy sferycznej areny w Las Vegas. 

Obiekt póki co nie posiada nazwy, ale wiadomo, że jego koszt wyniesie ok. 500 mln dolarów, czyli ok. 1,8 mld złotych. Główna sala, wyposażona w specjalny sprzęt umożliwiający komfortowe wyświetlanie poczynań esportowców oraz transmisję online, będzie dysponować siedmioma tysiącami miejsc. Budynek ma być gotowy w 2025 roku

Stadiony esportowe

Areny i stadiony esportowe to budynki, które są budowane od niedawna. Pierwszy tego typu obiekt powstał w Kalifornii w 2015 roku - Esports Arena. Od tego czasu na całym świecie powstało kilka tego typu obiektów, które swoją konstrukcją bardziej przypominają teatr bądź kino niż arenę sportową.

Główna arena zmagań znajduje się bowiem na jednej ze ścian widowni, czym stadiony esportowe różnią się od klasycznych, w których zawody rozgrywane są w centrum. Co ciekawe, budynek jednocześnie będzie pełnił siedzibę dwóch oficjalnych drużyn esportowych, które należą do inwestora - Toronto Ultra (Call of Duty League) oraz Toronto Defiant (Overwatch League).

 

Obecnie największym stadionem, który został wybudowany specjalnie do rozgrywek esportowych, jest Zhongxian E-Sports Stadium, wybudowany w chińskim Chongqing. Posiada tyle samo miejsc, co opisywany stadion w Toronto. 

Źródło: Populous.com