Usługi sąsiedzkie. Nowość, która pomoże niektórym właścicielom nieruchomości

Portal trojmiasto.pl opublikował analizę dotyczącą rynku nieruchomości w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Twórcy analizy zauważają, że osiedla z dobrą infrastrukturą cieszą się w ostatnich miesiącach powodzeniem wśród kupujących, którzy wybierają nowe lokum. Podkreślają również, że ceny mieszkań i domów w Trójmieście rosną, a jednocześnie oferta dostępnych lokali wyraźnie się kurczy, co nie jest dobrą wiadomością dla potencjalnych klientów. 

Osoba samotna, spełniająca trzy kryteria - samotnie gospodarująca, nie pozostająca w związku małżeńskim oraz nieposiadająca wstępnych ani zstępnych - będzie uprawniona do korzystania z usług sąsiedzkich. Dodatkowo, osoba, która wymaga pomocy, a nie może otrzymać jej od rodziny czy współmałżonka, również może otrzymać takie wsparcie.
 

Rada gminy ma możliwość rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do usług sąsiedzkich o osoby, dla których takie wsparcie będzie uzupełnieniem opieki rodzinnej.
 

Te mieszkania znikają z rynku w Trójmieście

Usługi sąsiedzkie są zadaniem gminy, jednak nie są obowiązkowe. Gmina podejmuje decyzję, czy będzie realizować usługi opiekuńcze w tej formie oraz czy zleci ich organizację organizacjom pozarządowym. Współpraca z opiekunami, czyli sąsiadami, będzie oparta na umowach zlecenia lub wolontariacie, zależnie od indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Finansowanie usług sąsiedzkich odbywa się ze środków gminy, przy wsparciu rządowym w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów oraz perspektywy finansowej UE. Podmiot organizujący usługi może ustalać odpłatność za ich realizację. Cała odpowiedzialność za organizację i finansowanie usług spoczywa na gminie.

Starsi właściciele nieruchomości zyskają

Głównym celem usług sąsiedzkich jest wsparcie osób starszych, które potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy sprzątanie mieszkania, ale jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych przez profesjonalne opiekunki. Usługi sąsiedzkie są świadczone przez osoby blisko mieszkające, które są wynagradzane w formie pieniężnej przez gminę.

 

Dzięki temu, usługi sąsiedzkie nie tylko pomagają osobom starszym w codziennych obowiązkach, ale również budują poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli nieruchomości w starszym wieku, którzy często potrzebują dodatkowego wsparcia.