Tajemnica nieruchomości Watykanu wyjaśniona. Tak zarabia Stolica Apostolska

Watykan, będący siedzibą Stolicy Apostolskiej, posiada imponującą liczbę nieruchomości na terenie różnych krajów. Według najnowszego raportu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa), do Watykanu należy ponad 4 tysiące nieruchomości, z czego aż 92 procent znajduje się w Rzymie. Gdzie mieści się pozostałe 8 procent?

W raporcie zaznaczono, że większość tych nieruchomości to mieszkania i lokale komercyjne. Znajdują się głównie w kamienicach i przeznaczone są na wynajem. Oprócz tego Watykan posiada również liczne garaże, biblioteki, klasztory, stajnie. Łącznie, powierzchnia wszystkich nieruchomości Watykanu wynosi prawie 1,5 miliona metrów kwadratowych. Poza Rzymem, nieruchomości Watykanu znajdują się w Viterbo, Rieti, Frosinone, Padwie, Asyżu oraz w 20 innych włoskich prowincjach.

 

Warto zauważyć, że nie wszystkie nieruchomości są wykorzystywane w taki sam sposób. Raport wskazuje, że 19 procent nieruchomości jest wynajmowanych na zasadach rynkowych, a kolejne 12 procent na korzystnych warunkach. Jednakże aż 69 procent nieruchomości jest udostępnione za darmo.

 

Watykan obniżył czynsze

W ostatnich latach papież Franciszek podjął decyzję o wycofaniu się z bezpłatnego wynajmu mieszkań i przesadnie wielkich lokali na urzędy. Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa) zaczęła skupiać się na porzuconych nieruchomościach, które wymagają remontu lub restrukturyzacji. W związku z tym większość mieszkań w watykańskich kamienicach w Rzymie jest wynajmowana na zasadach rynkowych.

 

Jednak w obliczu pandemii koronawirusa i braku pielgrzymów w Rzymie w okresie lockdownu, Apsa podjęła działania mające na celu wsparcie handlowców, którzy ponieśli straty. Wprowadzono zniżki od 30 do 50 procent czynszu za wynajem, aby pomóc tym przedsiębiorcom.

Watykan dzieli się ze społecznością

Warto również zaznaczyć, że Watykan nie unika płacenia podatków. W roku 2022 Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej zapłaciła państwu włoskiemu ponad 6 milionów euro tytułem podatków od nieruchomości i od spółek. Biskup Nunzio Galantino, szef urzędu Apsa, podkreślił, że przejrzystość liczb, osiągnięte rezultaty i opracowane procedury są narzędziami, które mają na celu oddalenie wszelkich bezpodstawnych podejrzeń dotyczących majątku Kościoła, zarządzania nim oraz spełniania obowiązków, takich jak płacenie podatków i innych należności - wyjaśnia Polska Agencja Prasowa. 

 

Wnioskiem z raportu jest fakt, że Watykan, choć posiada znaczną liczbę nieruchomości, dąży do uczciwego zarządzania nimi oraz do wspierania lokalnej społeczności w trudnych czasach, takich jak pandemia.