Szukasz idealnej wanny? Poznaj wady i zalety 5 popularnych modeli

Podczas urządzania łazienki często jednym z największych wyzwań jest znalezienie idealnej wanny. Ważny jest nie tylko design, ale też wygoda i funkcjonalność. Niekiedy może okazać się, że wymarzony model zwyczajnie nie zmieści się w pomieszczeniu bądź uniemożliwi swobodne korzystanie z łazienki. Sprawdź, co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach wanien przed zakupami.

Wanna narożna

Wanna narożna może być strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku mniejszych łazienek. Taki model zajmuje mniej miejsca niż wersje wolnostojące bądź montowane wzdłuż ściany. Taka wanna choć pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni, to jednocześnie może być dość szeroka i pojemna, zapewniając w ten sposób wysoki poziom komfortu. Za jej wadę można uznać to, że jest przeważnie dość krótka, co często nie pozwala na wyprostowanie nóg, zwłaszcza w przypadku wyższych osób.

Wanna wolnostojąca

Od pewnego czasu prawdziwym hitem są wanny wolnostojące. Takie modele wymagają niestety dość dużo przestrzeni i nadają się raczej do większych łazienek. W średniej wielkości pomieszczeniu można je zamontować blisko ściany, co nie da jednak tak spektakularnego efektu jak w przypadku ustawienia wanny pośrodku łazienki. Modele wolnostojące nie wymagają zabudowy i wprowadzają nutę luksusu. Są też przeważnie bardzo przestronne i dzięki temu niesamowicie wygodne. Wśród minusów można wymienić konieczność czyszczenia zewnętrznej części wanny, a także utrudniony montaż zasłony prysznicowej.

Wanna prostokątna

Dość popularną opcją w sklepie online WannaCzyKabina.pl są modele prostokątne. Zabudowanie tego typu wanny jest naprawdę łatwe, a jej geometryczne kształty idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Zaletą jest też ponadprzeciętna długość prostokątnych modeli, co pozwala na wyciągnięcie nóg podczas kąpieli. Co dla jednych jest zaletą, dla innych może być jednak wadą. Długa wanna prostokątna można niekoniecznie sprawdzić się w mniejszej łazience, choć można znaleźć także nieco bardziej kompaktowe modele.

Wanna owalna

Jedną z największych zalet wanien owalnych jest ich elegancki wygląd. Zaokrąglone krawędzie dają łagodny i lekki efekt, co jest dość istotne w przypadku przytulnych aranżacji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że owalne modele mogą zajmować więcej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki. Problemem może być też zamontowanie ich w narożniku. Można jednak znaleźć mniejsze wanny owalne, które ze względu na brak ostrych rogów nie niosą ryzyka bolesnego uderzenia się podczas poruszania się po niewielkim pomieszczeniu.

Wanna z hydromasażem

Choć opcja hydromasażu ma niebagatelny wpływ na cenę wanny, to taka inwestycja może się opłacić. Dzięki wannie z funkcjami umożliwiającymi masaż strumieniami wody można stworzyć domowe SPA, co pozwoli ograniczyć wydatki na zabiegi w profesjonalnych gabinetach z podobnym sprzętem. Hydromasaż może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Tego typu wanny dla utrzymania odpowiedniego poziomu higieny wymagają jednak regularnego czyszczenia specjalnymi środkami dezynfekującymi.