Stół rozkładany — na co zwrócić uwagę i jak go wybrać?

Stół rozkładany to bardzo funkcjonalny mebel, który sprawdzi się w jadalni, salonie, kuchni czy sali konferencyjnej. Możliwość zmiany wymiarów blatu pozwala elastycznie dopasować go do indywidualnych potrzeb i konkretnej ilości użytkowników. Warto jednak wiedzieć, jakie stoły rozkładane warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Stoły rozkładane — z jakich materiałów się je robi?

 

Współczesne stoły rozkładane to meble bardzo różnorodne. Cechują się odmiennym wyglądem, wielkością, systemami rozkładania czy materiałami, z jakich są wykonane. Duży wybór to oczywiście możliwość lepszego dopasowania stołu do własnych potrzeb i konkretnego wystroju wnętrza. Przed zakupem warto jednak dobrze poznać dostępne opcje i różne cechy tych mebli, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników.

 

Z jakiego materiału powinien być wykonany stół rozkładany?

 

Stół rozkładany może być wykonany z wielu materiałów. Jego zasadniczą cechą jest jednak możliwość zmiany wymiarów blatu, dlatego najczęściej meble te robi się z materiałów relatywnie lekkich, które pozwalają na swobodne, bezwysiłkowe rozkładanie.

 

Przeważnie więc stoły rozkładane (a szczególnie ich blaty) wykonuje się z drewna lub drewnopochodnych płyt meblowych. Nogi mogą być wykonane z tych samych surowców, choć w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też stoły rozkładane na metalowych nogach.

Drewniane stoły rozkładane

 

Najlepszym wyborem będzie oczywiście stół rozkładany z litego drewna. To materiał bardzo mocny, sztywny i trwały, a przy tym stosunkowo lekki. Taki stół łatwo więc rozłożyć i złożyć, niezależnie od tego, czy wykorzystany jest system na prowadnicach, czy osobne dostawki, które trzeba np. dokręcić do głównego blatu.

 

Warto też zaznaczyć, że wysokiej jakości stoły rozkładane wykonuje się z drewna twardego — np. bukowego lub dębowego. Jest ono też odpowiednio wykończone, np. twardymi lakierami. Dzięki temu mebel jest wysoce odporny na uszkodzenia, takie jak zadrapania czy przetarcia.

 

Stoły z płyty meblowej

 

Tańszą alternatywą są stoły rozkładane z płyt meblowych. Niższy koszt jest tu jednak obarczony większym ryzykiem uszkodzeń. Płyty meblowe nie są bowiem tak twarde jak lite drewno, są też znacznie podatniejsze na szkodliwe działanie wilgoci i wysokich temperatur.

 

Oczywiście stół rozkładany z płyty meblowej powinien być pokryty odpowiednią wierzchnią warstwą i to od niej w największej mierze zależy trwałość mebla. Najlepiej sprawdzi się rozkładany stół fornirowany, a więc pokryty cienką warstwą drewna. Im lepszej jakości fornir, tym lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami.

 

Najtańszą, ale też najmniej trwałą opcją są stoły rozkładane z płyty laminowanej. Laminaty są jednak dosyć delikatne, podatne na wysokie temperatury, przetarcia, zadrapania, a nawet odklejanie. Takie stoły warto więc stosować tylko tam, gdzie będą mało eksploatowane.

Nogi, płozy i inne podpory

Przy wyborze stołów rozkładanych, warto zwrócić uwagę na rodzaj podpory blatu. Może on być osadzony nie tylko na tradycyjnych nogach, ale też na płozach (najczęściej metalowych), cokołach czy innych konstrukcjach.

 

Podpory te wykonane powinny być z materiałów sztywnych, mocnych i odpornych na zginanie oraz obciążenia. Dlatego najlepiej sprawdzają się rozkładane stoły na nogach drewnianych lub metalowych.

 

Wybierając stół rozkładany, warto też sprawdzić, czy jest stabilny nie tylko w stanie złożonym, ale też po rozłożeniu. Przy większych dostawkach może się zdarzyć, że stół straci stabilność lub nośność (odporność na obciążenia).

 

Wybór podpory blatu ma znaczenie również dla wygody użytkowników. Stół rozkładany z rozbudowaną podporą, szczególnie umieszczoną na środku blatu, może ograniczać miejsce na nogi siedzących przy nim osób. Dlatego stoły biesiadne (do jadalni, salonu czy na ogród) najczęściej mają cztery nogi umieszczone w rogach. To daje najwięcej przestrzeni pod blatem i zapewnia największą swobodę w ustawieniu krzeseł.

 

Nie oznacza to oczywiście, że stoły na rozbudowanych podporach są niewygodne. Warto jednak przed ich zakupem osobiście sprawdzić, czy postument nie ogranicza komfortu lub możliwości dosunięcia krzeseł pod blat.

 

Różne systemy rozkładania stołów

Stoły rozkładane podzielić można na takie z blatem pełnym i z blatem dzielonym. W tych pierwszych blat główny wykonany jest z jednego kawałka materiału, a dodatkowe moduły dokłada się na bokach. Mogą być one wysuwane na prowadnicach spod blatu głównego lub mocowane na śruby czy inne połączenia.

 

Takie stoły rozkładane (szczególnie z odpowiednimi systemami prowadnic) są łatwe w obsłudze, rozkłada się je szybko i sprawnie. Zazwyczaj też można regulować wielkość blatu jednostronnie (nie trzeba więc rozkładać obu dostawek, można tylko jedną), co daje większe pole manewru. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju dostawki nie mogą być zbyt obszerne, bo “wiszą” one za nogami. Ich nadmierne obciążenie może więc skutkować uszkodzeniem stołu (np. wygięciem, a nawet złamaniem prowadnic).

 

Dlatego obecnie coraz większą popularność zdobywają stoły rozkładane z blatem dzielonym. Tutaj główny blat złożony jest z dwóch części, które z pomocą prowadnic (często synchronicznych, a więc równo rozkładających blat z obu stron) rozsuwa się na boki, a dodatkowy moduł (lub moduły) dokłada się w powstałej na środku luce.

 

Co istotne, tego rodzaju stoły rozkładane mogą się rozsuwać razem z nogami. Krawędzie blatu są więc stale podparte, dzięki czemu stół zachowuje stabilność i nośność. Przy dużych dostawkach dokładanych na środku podpiera się je też na dodatkowych nogach, co wzmacnia mebel.

 

Stoły rozkładane do różnych aranżacji

Stół rozkładany powinien być nie tylko funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Musi też być estetyczny i powinien wpisywać się w konkretną aranżację wnętrza.

 

Na szczęście w sklepach bez trudu znajdziemy zarówno nowoczesne stoły rozkładane, jak i modele klasyczne czy stylizowane. Wybór jest naprawdę duży i do każdego wnętrza znajdzie się coś odpowiedniego.

 

Nowoczesne stoły rozkładane

 

Nowoczesne stoły rozkładane to przeważnie projekty minimalistyczne, o prostej budowie. Ilość dekoracyjnych akcentów jest tu ograniczona, ale piękno budowane jest przez doskonałej jakości materiały, wyważone proporcje czy najwyższą precyzję wykonania. Nowoczesne stoły rozkładane będą więc odpowiednie do aranżacji typowo minimalistycznych, skandynawskich czy modernistycznych.

 

Na szczególną uwagę zasługują też rozkładane stoły industrialne (loftowe). To modele najczęściej osadzone na metalowych podporach (nogach, płozach czy postumentach). Zyskują one coraz większą popularność, którą zawdzięczają niebanalnej, ale wciąż dosyć minimalistycznej estetyce. Industrialne (loftowe) stoły rozkładane doskonale wpisują się oczywiście w wystrój loftowy, ale też w inne nowoczesne aranżacje, również high-tech.

 

Klasyczne i dekoracyjne stoły rozkładane

 

Nieco bardziej dekoracyjny (choć wciąż umiarkowany) charakter mają klasyczne stoły rozkładane. To modele ponadczasowe, które doskonale wyglądają właściwie w każdym wnętrzu. Wykonuje się je głównie z drewna, ewentualnie z elementów fornirowanych. Mogą posiadać intarsje czy dekoracyjne nogi, choć elementy te są dosyć stonowane i wysmakowane. Klasyczne stoły rozkładane są zatem ucieleśnieniem prawdziwej elegancji bez nadmiernego przepychu.

 

Pełne dekoracyjnych akcentów i blichtru są natomiast stoły rozkładane glamour. Znajdziemy w nich drogie materiały, wybujałe intarsje, złocenia, srebrzenia, ozdobne wzory czy rzeźbione nóżki. To meble bardzo charakterystyczne, zdecydowanie przyciągające uwagę. Doskonale sprawdzą się w wystrojach glamour, ale też w stylach pałacowych (np. ludwikowskim czy paryskim).

 

Na tym oczywiście nie koniec. Dostępne są bowiem stoły rozkładane w zasadzie w dowolnym stylu, różnych barwach i formach. Bez trudu kupimy więc odpowiedni stół rozkładany do wnętrza rustykalnego, boho, prowansalskiego czy art deco. Wystarczy dobrać formę, materiał i kolorystykę zgodne z zasadami danego stylu i spójne z resztą wystroju w danym pomieszczeniu.

Stoły rozkładane — gdzie znajdą zastosowanie?

 

Stoły rozkładane to meble wyjątkowo praktyczne. Znajdą więc zastosowanie w wielu miejscach i kontekstach.

Klasyczną funkcją stołu jest oczywiście biesiadowanie. Stoły rozkładane chętnie wykorzystuje się w tym celu, bo pozwalają dostosować wielkość blatu do ilości biesiadników. Doskonale sprawdzą się zatem jako stoły do jadalni czy salonu, a także jako stoły ogrodowe. W stanie złożonym meble te mogą służyć rodzinie i nie zajmują wiele miejsca. Rozłożone sprawdzą się natomiast podczas wizyt gości, przy organizacji imprez rodzinnych, świąt czy spotkań z przyjaciółmi.

 

Kuchenny stół rozkładany to także świetny wybór. Nie tylko pozwoli przyjąć liczniejsze grono gości na kawę i ciastko. Może też być wykorzystany jako dodatkowy blat roboczy przy przygotowywaniu imprez, gdy potrzeba więcej przestrzeni do pracy w kuchni. Ciekawą opcją będzie rozkładany stół kuchenny na cokole zamiast nóg. Postawiony na środku pomieszczenia z powodzeniem zastąpi kuchenną wyspę.

 

Stół rozkładany można jednak wykorzystać nie tylko w domu. Będzie też doskonałym meblem do sali konferencyjnej w firmie. Na co dzień, w stanie złożonym może być wykorzystywany do spotkań mniejszych zespołów zadaniowych. W razie konieczności, po rozłożeniu, będzie natomiast świetnym miejscem na przyjęcie gości — np. delegacji z innego oddziału czy kontrahentów — przeprowadzenie szkolenia i inne większe zebrania.

 

Ile miejsca zajmuje stół rozkładany i ile osób pomieści?

 

Ilość miejsc przy stole rozkładanym zależy oczywiście od jego wymiarów. Trzeba jednak uwzględnić tu wymiary stołu złożonego i rozłożonego. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba oczywiście przemyśleć nie tylko to, ile miejsc potrzebujemy, ale też ile miejsca mamy w danym pomieszczeniu.

 

Po pierwsze uznaje się, że wygodne miejsce przy stole dla jednego biesiadnika powinno mieć minimum 60 cm szerokości. Znając tę wartość, łatwo więc wyliczyć, ile osób wygodnie zmieści się przy blacie.

 

Istotne jest jednak również to, jak daleko stół znajdzie się od ścian czy innych mebli. Odległość ta powinna być nie mniejsza niż 70 cm, co pozwoli na swobodne odsunięcie krzesła od blatu przy wstawaniu i zapewni miejsce do przechodzenia za plecami już siedzących osób. Ustawiając stół rozkładany, musimy pamiętać o zachowaniu tych odległości również po rozłożeniu blatu.

 

Mając na uwadze powyższe wymiary, możemy dobrać mebel odpowiedni do naszych potrzeb i miejsca, w którym się znajdzie. Małe stoły rozkładane (złożone) mogą być odpowiednie dla 4-6 osób. Po rozłożeniu najczęściej zyskuje się dodatkowe 2, maksymalnie 4 miejsca. Takie modele są więc idealne na małe metraże.

 

Jednak meble te mogą być znacznie większe. Stół rozkładany Family lub Party marki Lissy po rozłożeniu swobodnie pomieści do 16 osób. Jest to możliwe dzięki aż czterem niezależnie stosowanym wkładkom, które mogą powiększyć blat do długości 380 cm. W stanie złożonym modele te zmniejszają się natomiast do długości 180 cm, czyli do wymiarów jadalnianego stołu dla 8 osób.

Jeśli zależy nam, by stół rozkładany miał naprawdę dużą maksymalną wielkość blatu, warto wybrać modele z kilkoma dostawkami (takie jak te przedstawione wyżej). Kilka niezależnie działających modułów pozwala bowiem na elastyczniejsze regulowanie wymiarów. Nie ma więc konieczności rozkładania takiego stołu do jego wymiarów maksymalnych lub korzystania wyłącznie z wersji złożonej. Dostępne są także wymiary pośrednie, dzięki czemu lepiej dostosujemy rozkładany stół do aktualnych potrzeb.