Ściana jednowarstwowa kontra dwuwarstwowa do budowy domu: która opcja spełni twoje oczekiwania?
Od 1 stycznia 2021 r. zaostrzono warunki techniczne dotyczące budynków. Najważniejszym parametrem jest tzw. współczynnik przenikania ciepła „U”, który dla ścian zewnętrznych wnosić musi nie więcej niż 0,20 W/(m2K). Wcześniej było to 0,23 W/(m2K). Po zaostrzeniu norm na rynku jest jeszcze mniej produktów do ścian jednowarstwowych, bo wymaga to od samego materiału muru tak dobrej izolacyjności termicznej, że niepotrzebna jest warstwa docieplenia. Nic dziwnego, że popularność ścian dwuwarstwowych wśród polskich inwestorów jeszcze wzrosła.
Jedną z najchętniej wybieranych opcji do ścian dwuwarstwowych jest beton komórkowy, np. popularne bloczki Ytong o grubości 24 cm. Aby taka ściana zewnętrzna spełniała warunki cieplne, wymagana jest warstwa izolacyjna o grubości co najmniej kilkunastu centymetrów. Nie tylko zapobiega ona ucieczce ciepła z budynku na zewnątrz, ale też minimalizuje występowanie mostków cieplnych w miejscach wrażliwych, np. w okolicach nadproży czy wieńców. To jedna z największych zalet ścian dwuwarstwowych.
Zaostrzenie warunków technicznych zainspirowało najlepszych producentów, takich jak Xella Polska do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Firma wzbogaciła swoją ofertę o fenomenalne produkty z betonu komórkowego: Ytong EnergoUltra+ o grubości 36,5 cm i Ytong EnergoUltra+ 48 cm, gdzie współczynnik przenikania ciepła dla ścian bez ocieplenia wynosi odpowiednio 0,20 W/(m2K) oraz 0,15 W/(m2K). W ten sposób rozwiązania wykonane w najnowszej technologii Ytong pozwalają na stawianie ścian jednowarstwowych bez konieczności dodawania warstwy termoizolacji. Więcej o technologii przeczytasz tutaj: https://www.xella.pl/pl_PL/sciany-jednowarstwowe-Ytong.
Ściana jednowarstwowa a dwuwarstwowa: koszty budowy ściany zewnętrznej
Sama budowa ścian potrafi pochłonąć sporą część budżetu inwestycji. Przyczyną są rosnące z roku na rok koszty robocizny. Ściany dwuwarstwowe wymagają więcej czasu realizacji (czyli i roboczogodzin) niż te postawione z bloczków do ścian jednowarstwowych, a to wpływa na wynagrodzenie ekipy budowlanej. Rozwiązaniem są nowoczesne bloczki do budowy domu z betonu komórkowego lub silikaty (jak Silka), które dzięki swojej budowie nie wymagają spoiny pionowej. A w przypadku wielkoformatowych bloczków Silka Tempo można zredukować czas stawiania ściany nawet o 50%.
Tymczasem bloczki do stawiania ściany jednowarstwowej są droższe - ale tylko przy pobieżnej kalkulacji, która nie uwzględnia globalnych kosztów na realizację ścian (w tym wykonania ocieplenia). Dlatego szacuje się, że finalnie inwestycje wymagają podobnych nakładów finansowych. Xella Polska stworzyła kalkulator, który pozwala przewidzieć budżet inwestycji z wykorzystaniem różnych materiałów produkowanych przez firmę.
Mikroklimat: od niego zależy zdrowe mieszkanie
W przypadku ścian dwuwarstwowych mniej istotna jest paroprzepuszalność materiału murowego, bo i tak nakładana jest na niego warstwa termoizolacji (w polskich warunkach najczęściej styropian). I to właśnie warstwa styropianu stanowi barierę dla paroprzepuszczalności, a więc przenikania pary wodnej przez przegrodę. Co to oznacza dla budynku? Ten świeżo wybudowany, już ocieplony warstwą styropianu, będzie się długo pozbywał wilgoci technologicznej z murów – bo może oddawać ją tylko do środka domu. Potrzeba nierzadko kilku sezonów, zanim budynek osiągnie swoją docelową sprawność energetyczną. Dom ze ścianą dwuwarstwową wymaga też sprawniejszej wentylacji.
Natomiast w przypadku ściany jednowarstwowej wybudowanej z materiału paroprzepuszczalnego, jak beton komórkowy Ytong, ściana „oddycha”, może więc szybko pozbyć się wilgoci technologicznej. Stabilizuje też poziom wilgotności w pomieszczeniach, co poprawia mikroklimat we wnętrzu domu.
Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa: koszty użytkowania
Warstwa termoizolacyjna — zwłaszcza ta najpowszechniejsza, czyli ze styropianu — z czasem może ulec uszkodzeniom mechanicznym. Może pękać pod wpływem np. uderzeń piłki o elewacje, źle opartej drabiny,, bywa też niszczona przez ptaki i gryzonie. Te ostatnie często wybierają termoizolację na swoje nory w okresie zimowym. To powoduje, że zewnętrzną warstwę cieplną należy naprawiać.
Tymczasem ściany jednowarstwowe po otynkowaniu nie wymagają niczego poza malowaniem.
Zalety i wady rozwiązań: werdykt
Każdy inwestor stoi przed dylematem, jaki wybrać rodzaj ściany: ścianę jednowarstwową czy dwuwarstwową. Dyskusji na ten temat w sieci jest mnóstwo, a decyzja nie jest łatwa. Niezaprzeczalnie nadal w Polsce najczęściej wybierana jest opcja przegród dwuwarstwowych, jednak ściany jednowarstwowe zyskują coraz więcej zwolenników i mają unikalne właściwości i zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wszystkie plusy i minusy każdej z technologii i rozważyć je pod kątem naszej inwestycji.