Rząd będzie płacił za wymianę źródeł ciepła i ocieplanie nieruchomości. Nowy projekt w drugim kwartale roku

Rząd zamierza wprowadzić nowe przepisy umożliwiające ubieganie się o granty na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej nieruchomości. Pierwotnie rozwiązania te miały wejść w życie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ten jest jednak w stanie zawieszenia. 

Krajowy Plan Odbudowy to wart kilkaset miliardów złotych program, dzięki któremu Polska miała zyskać z Unii Europejskiej środki na aktywizację gospodarki poszkodowanej w wyniku pandemii COVID-19.

 

Projekt KPO wciąż nie zyskał jednak akceptacji Komisji Europejskiej. Dlatego też rząd niektóre elementy zawarte w KPO zamierza realizować ze środków krajowych. 

Pieniądze na wymianę źródeł ciepła

Oznacza to, że w drugim kwartale roku mogą zostać przyjęte przepisy, na podstawie których będzie można ubiegać się o granty na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej nieruchomości. Chodzi m.in. o wymianę pieca czy izolację budynku. 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

W ramach tego samego programu przyznawane mają być środki na OZE, a ich źródłem ma być Fundusz Dopłat. 

 

 


 

 

 
Pieniądze na bycie bardziej eko. Rząd ma nowy plan

Jak czytamy w projekcie przepisów "zmiany wprowadzane przez projektowaną ustawę mają na celu wsparcie procesu transformacji ekologicznej w okresie, w którym będą występowały poważne skutki społeczno-ekonomiczne związane z wpływem pandemii COVID-19 na polską gospodarkę"

 

Cele, które chce osiągnąć rząd w ramach nowego projektu to m.in. zmniejszenie emisyjności sektora mieszkaniowego, zmniejszenie zapotrzebowania na energię (w szczególności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych), wdrażanie wyższych standardów energetycznych w przypadku nowych nieruchomości. 

Na co pieniądze od rządu?

W ramach programu będzie możliwość ubiegania się o trzy rodzaje grantów. Grant termomodernizacyjny, jak sugeruje nazwa, ma usprawnić termomodernizację budynku. Grant OZE to wsparcie zakupu oraz montażu np. paneli słonecznych. Ma pozwolić na całkowitą lub częściową zapłatę za inwestycję. 

 

Z osobnego rodzaju grantu będą mogły korzystać gminy. W tym wypadku chodzi o podłączenie budynków do centralnego źródła ciepła oraz poprawę termoizolacji budynków.