Rozbiorą kolosa? "Nie można wykluczyć takiej konieczności". Zamek w Stobnicy stracił pozwolenie

Zamek w Stobnicy, jedna z największych inwestycji w Wielkopolsce, może nigdy nie powstać. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pozbawił bowiem inwestora pozwolenia na budowę. Co dalej? W grę wchodzi nawet rozbiórka.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odbierał inwestorowi, który stoi za tzw. "zamkiem w Stobnicy" pozwolenie na budowę  - ustalił portal TVP3 Poznań. "Nie można także wykluczyć docelowej konieczności rozbiórki obiektu" - informuje stacja.

Zamek w Stobnicy bez zezwolenia na budowę. Inwestor musi zareagować

Właściciel nieruchomości może jednak uniknąć takiego rozwiązania sytuacji. Przysługuje mu bowiem odwołanie od wydanej decyzji GUNB do sądu. Może też wystąpić o nowe pozwolenie na budowę. 

Sprawa słynnego zamku ciągnie się od 2018 roku, gdy CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. Inwestycja prowadzona w Wielkopolsce, na obrzeżach Puszczy Noteckiej, na obszarze chronionym Natura 2000, stała się też obiektem zainteresowania prokuratury. Pod koniec zeszłego roku zarzuty usłyszało siedem osób związanych z budową. 

Zamek w Stobnicy w kręgu zainteresowania CBA i prokuratury

Śledczy zarzucają podejrzanym m.in. popełnienie przestępstw urzędniczych oraz przestępstw przeciwko środowisku. Główny architekt zamku Waldemar S. usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy, w związku z dokumentem, w którym zaniżona została powierzchnia planowanej inwestycji, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Paweł N. i Dymitr N. reprezentujący spółkę prowadzącą inwestycję usłyszeli zarzut prowadzenia budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy. Grozi im za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Marek J. i Bernadetta G. to urzędnicy wydziału Architektury i Budownictwa w starostwie w Obornikach. Usłyszeli oni zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych, za co grozi do trzech lat więzienia. 

Gigant w środku puszczy. 46 mieszkań

Zamek w Stobnicy uzyskał zgodę na budowę w roku 2015 na podstawie raportu przedstawionego przez inwestora Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Poznaniu. Urzędnicy stwierdzili, że budowa nie powinna w stopniu znaczącym negatywnie wpłynąć na obszar Natura 2000, na którym zaplanowano budowę.

Nieruchomość w Stobnicy ma mieć ok. 150 metrów długości, 100 metrów szerokości i 50 metrów wysokości w najwyższym punkcie. Budowla składająca się z 15 kondygnacji ma być domem dla ok. 100 osób - na jej terenie przewidziano bowiem 46 lokali mieszkalnych.

 

Zdjęcie główne: Archsz

 >> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble