Rok rekordów? Na to wygląda. Budownictwo mieszkaniowe w liczbach

Rok 2020 mimo pandemicznych ograniczeń pod względem mieszkań oddanych do użytkowania był rekordowy. Oddano wówczas ponad 220 tys. mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że obecny rok będzie dla branży jeszcze lepszy. Tylko w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań. To o 4 procent więcej niż rok wcześniej. 

Główny Urząd Statystyczny w ramach informacji sygnalnych, jak co kwartał przekazał liczby dotyczących rynku pierwotnego. Widać wyraźnie, że branża jeżeli nie jest na górce, to bardzo szybko się na nią wspina. W branży deweloperskiej pierwsze dziewięć miesięcy pod względem budowy mieszkań to prawdziwe eldorado. 

Tak dobrze jeszcze nie było

Według wstępnych danych, w okresie od stycznia do października 2021 roku oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań, czyli o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Z czego deweloperzy przekazali do eksploatacji 109,4 tys. mieszkań – o 4,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku, ale już inwestorzy indywidualni – 71,2 tys. mieszkań, tj. 19,3 procent więcej.

 

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,9 procent ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, czyli spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 3 828 mieszkań (3 134 przed rokiem). Ale to nie koniec! Od początku roku do końca października 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 283,4 tys. mieszkań, tj. o 29,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Jaki będzie przyszły rok?

Za wcześnie by wyrokować, jakimi wynikami zakończy się przyszły rok, ale już widać tendencję do przyśpieszania branży. W okresie styczeń-październik 2021 r. rozpoczęto budowę 239,0 tys. mieszkań, czyli o 27,8 procent więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 140,9 tys. mieszkań (o 33,8 procent więcej), a inwestorzy indywidualni 93,9 tys. (o 19,4 procent. więcej).

 

Wygląda na to, że póki co, przynajmniej 2021 będzie rekordowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym roku oddać łącznie 230 tys. mieszkań. Taki wynik jest możliwy, ponieważ tradycyjnie grudzień jest miesiącem, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań.  

 

-W 2021 roku na wyciągnięcie ręki jest bowiem wynik na poziomie około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań, których budowa zostanie formalnie zakończona – sugerują szacunki HRE Investments oparte o najnowsze dane GUS.

 

 

Zdjęcie główne: Inwestycja Top Garden Apartments / Domiporta