Restrukturyzacja po amerykańsku - najstarsze centrum handlowe Stanów zamieni się w apartamentowiec

Rzeczywistość przyzwyczaiła nas do tego, że stare domy handlowe są zastępowane nowymi w ich miejscu. Ciężko inwestorom zrezygnować z często dogodnej lokalizacji. Podobnie jest w USA, lecz tym razem wygrał sentyment. Najstarszy dom handlowy w stanach zostanie zachowany, ale w formie jakiej byście się nie spodziewali...

Stany Zjednoczone to miejsce gdzie jest najwięcej centr handlowych na świecie (choć największe znajduje się w Chinach). Centra handlowe są rozwijane w za Atlantykiem od kilku dziesięcioleci stając się czymś więcej dla mieszkańców niż miejscem robienia zakupów. To swojego rodzaju świątynie pieniądza, które wigilie przeżywają w Czarny Piątek, gdy większość sieci ogłasza duże przeceny. 

Zazwyczaj, budynkiem centrum handlowego rządzi bezwzględny rynek. Ale, tym razem padło na najstarszy tego typu budynek działający w kraju. Centrum handlowe - Westminster Arcade, zwane również Providence Arcade znajduje się w miejscowości Providence na Rhode Island i było wybudowane w 1828 roku. Za niecałe 12 lat obchodziłoby swoje 200 urodziny. 

Budynek, już w 1978 roku został wpisany do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych czyli spisu budynków i dzieł istotnych dla amerykańskiej kultury. Pomimo tego kroku, przyszłość budynku była niepewna. Na szczęście, studio architektoniczne - Northeast Collaborative Architects - zorganizowało zbiórkę pieniędzy, dzięki czemu udało się zebrać 7 milionów dolarów. Wszystko w celu przekształcenia centrum handlowego w... apartamentowiec!

Dotychczasowe centrum handlowe już niedługo będzie posiadać jedynie 17 sklepów na parterze oraz 48 apartamentów położonych na pozostałych dwóch piętrach. Czynsz za każde z nich ma wynosić 550 dolarów miesięcznie, za mikroapartament o powierzchni od 20 do 40 metrów kwadratowych. Dla osób potrzebujących większej przestrzeni będą przygotowane również apartamenty dwu- i trzypokojowe. Jak na razie chętnych na mieszkania nie brakuje, a lista oczekujących posiada 4000 nazwisk.